Yasal Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj yaptırmak, rahmin gebelik ürününden tahliye edilmesidir. Kürtaj kelime anlamıyla kazımak demektir. Kürtaj kararı; anne adayı tarafından zor ve psikolojik açıdan yıpratıcı bir sürecin sonrasında istenmeyen gebelikler için verilebilir. Yalnız kürtaj kararı almak için beklenen düşünme  süreci  ve kürtaj yaptırma  zamanı çok önemlidir. Nitekim ülkemizde gebelik sonlandırmak için yasal kürtaj süresi  yasalarımız tarafından gebeliğin ilk 10 haftası olarak  olarak belirlenmiştir.

Son adet gününün  ilk gününden başlayarak gebelik günü ve haftası hesaplanır. Bu hesap  ultrason  muayenesi ile doğrulanır ve gebelik 10 haftanın içerisinde ise yasal olarak kürtaj yapılabilir. Eğer gebelik 10 haftanın üzerinde ve buna rağmen kürtaj yapılıyorsa hem kürtaj yapan uzman kadın doğum hekimi  hem de kürtaj yaptıran kadın yasal olarak suçlu sayılır ve yasalarımız tarafından önceden belirlenen para ve hapis cezalarına çarptırılır. Unatmayın gerçek gebelik haftasının hesaplanması ilişki gününden değil son adet tarihinin ilk gününden başlar.Duzenliadet gören bir kadının 6 haftası geçiyorsa bilinki yasal süre dolmuştur.

Bazı özel durumlarda  yasal kürtaj süresi olan 10 hafta doktor ve kadın doğum uzmanı ve görevli hekim tarafından esnetilebilir. Bu durumlar şöyledir:

-Anne sağlığını tehlikeye atan gebeliklerde uzman hekim gebelik haftası gözetmeksizin  kürtaj kararı alabilir.

-Anomali gebelik ve gelişim problemi olan bebek durumlarında kürtaj kararı aileye bırakılır ve zaman gözetilmez.

Kürtajın Yasal Süresi Ne Kadardır

Kürtajın yasal süresi ülkemiz yasalarıyla  gebeliğin ilk 10 haftası olarak belirlenmiş ve kabul edilmiştir. Eğer gebelik 10+1 günlük bile olsa kürtaj yapılmaması gerekir ve yasaktır. Ülkemizde  devlet hastaneleri  isteğe bağlı kürtaja  gebeliğin ilk 10 haftası içinde dahi olsa mesafeli yaklaşmaktadırlar. Ancak problemli gebeliklerde kürtaj yapmaktadırlar. Diğer bir açıdan baktığımızda devlet  hastanelerindeki yoğunluktan kaynaklı randevu süreleri uzundur. Randevu zamanını beklerken yasal süreç kaçırılabilir ve bu durumda kürtaj yaptırmak mümkün olmaz. Özel hastane ve kliniklerde ise yasal süreç içerisinde kürtaj yaptırmak daha kolay ve olasıdır.

Yasal Kürtaj Süresi Ne Kadar

Yasal kürtaj süresi son adet tarihinin başlangıcından itibaren ilk 10 haftadır. İlk 10 hafta içerisinde kürtaj devlet hastaneleri ve özel  hastane/kliniklerde yapılabilmektedir. Eğer istenmeyen gebelikse kürtaj kararı almak için geç kalınmadan hızlı davranıp hastane ve hekim seçiminden sonra ilk 10 hafta içerisinde kürtaj yapılmalıdır.10 haftayı geçen gebeliklerde özel şartlar dışında kürtaj  yapılması mümkün değildir.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj