Vakumlu Yöntemi İle Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır

Kürtaj istenmeyen ya da yolunda gitmeyen gebeliğin sonlandırılmasına verilen isimdir. Kürtaj yöntemlerinden birisi olan vakumlu kürtaj son yıllarda en çok tercih edilen güvenli acısız ve hızlı bir yöntemdir.

Vakumlu kürtajın avantajları diğer kürekle kazıma yöntemine göre asherman sendromu (rahim içinde yapışıklıklar) gibi sorunları yüksek oranda engeller. Hızlı bir yöntem olması da hastanın daha az anestezi ilacı alması anlamına gelir. Bu sayede de hasta daha hızlı uyanır ve gündelik hayatına daha hızlı döner.

Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nedir?

En güvenilir ve risksiz gebelik sonlandırma işlemi olan Vakumlu kürtaj yöntemi; karar verilen anestezi yöntemi sonrasında kesici- delici veya kazımak için bir alet kullanılmadan negatif hava basıncı ile gebelik kesesinin alınması işlemidir. Kürtaj kadın doğum uzmanının jinekolojik ve ultrason muayenesi ile başlar rahmin durumuna-gebelik haftasına bakılır. Eğer uygunsa vakumlu kürtaj yöntemiyle kürtaj yapılıp sonrasında yine ultrason muayenesi ile parça kalıp kalmadığına bakılarak işlem sonlandırılır.

Vakumlu kürtaj nasıl yapılır;

Vakumlu kürtaj manuel ve makine vakum olarak iki şekilde yapılabilir.

  1. Manuel vakum: Vakumlu kürtaj yöntemlerinden birisi olan manuel vakum işlemi; özel olarak tasarlanmış bir şırınga yardımı ile yapılır. Negatif basınç sistemi ile  vakum sağlayan şırınga ile   gebelik sonlandırılır. Bu işlem makine vakuma göre 1-2 dakika daha uzun sürebilir.
  2. Elektrikli vakum ise, vajina ve rahmin antiseptik sıvıyla yıkanmasıyla başlar rahim ağzı özel aletlerle genişletilir. Kanül adı verilen ince bir tüp rahmin içinden geçirilir, pompa açılır ve dokular rahmin içinden çekilir. Bu işlem 10-15 dakika içinde gerçekleşir. Çok hızlı ve acısız bir yöntemdir. Manüel vakum kürtaj yöntemine göre daha çok tercih edilir.

Vakumlu yöntemi ile kürtaj da kullanılan aletler kişiye uygun ve özel olarak seçilir. Bu aletler tek kullanımlıktır dolayısıyla kürtaj sonrası enfeksiyon riski en aza iner. Vakumlu kürtaj yönteminde kazıma yapılmadığı için rahim hasar görmez, sonraki gebelikler daha kolay ve risksiz olur.

Vakumlu yöntemi ile kürtaj yapılırken yasal gebelik sonlandırma haftası olan 10 haftayı geçirmemek uzman bir kadın doğum hekimi seçmek hem kadın psikolojisi hem kadın sağlığı açısından çok önemlidir.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj