Vakumlu Kürtajın Normal Kürtaj’dan Farkı Nedir?

Vakumlu kürtajın farkı: Kürtaj rahmin gebelik ürününden tahliyesidir. Kürtaj yaptırmak gebe kadın tarafından psikolojik olarak zor bir süreçtir. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması sürecinde gebe kadına destek olunmalı ve bu sürecin psikolojik ve fiziki olarak en kolay şekilde atlatmasına yardımcı olunmalardır. Kürtaj 2 farklı yöntemle yapılabilir. İlk yöntem ve normal ya da klasik yöntem isimleriyle tanınan  çocuk aldırma operasyonu çok eski zamanlardan beri uygulanan ama artık günümüzde pek tercih edilmeyen rahmin keskin küretlerlerle  kazınarak   fetustan temizlenmesidir.

Genel Kürtajın Dezavantajları

 1. Keskin küretlerle kazıma yöntemi  vakum yöntemine göre daha uzun sürer.
 2. Normal yöntemde rahmin delinme zarar görme ihtimali çok yüksektir  ve bu risk sonradan gebe kalmak istendiğinde büyük problem oluşturur.
 3. Kürtaj sonrası ağrı acı hissi daha fazla olabilir.
 4. Normal kürtaj yönteminde rahimde parça kalma ihtimali çok yüksektir. Bu hem enfeksiyon oluşturur hemde bir operasyon yapmak gerekebilir.

Vakumlu Kürtaj Riskleri Nedir?

Vakumlu kürtaj ise 10 dk kadar çok kısa süren bir işlemdir. Yasal olarak kürtaj 10.haftanın sonuna kadar yapılabilmekle birlikte kürtaj için en uygun zaman gebeliğin 5 ve 6. Haftalarıdır. Fetus   5 ve 6. Haftalar civarı yeterli iriliğe gelmiş olur ve vakumlu kürtaj yöntemiyle çok rahat alınabilir. Vakumlu kürtaj riskleri nerdeyse hiç bulunmamaktadır. Eğer fetüs 6 hafta civarında ise kürtaj kolayca yapılır ama 5 haftalıktan küçük gebeliklerde tam olarak rahim temizlenemeyebilir ve buda enfeksiyon riskini doğurur tekrar bir operasyon yapıp parçanın alınması gerekir.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

 1. Vakumlu kürtaj en kolay ve en çok tercih edilen yöntemdir. Riskleri  yok denecek kadar azdır. Öncelikle vakumlu kürtaj öncesi anestezi uygulanacağı için 3-4 saatlik açlık istenir buna su bile dahildir.
 2. Sonrasında uzman kadın doğum hekimi ultrason muayenesi ile gebelik haftasını belirlenir. Yasal olarak gebelik 10 haftanın altında ise vakumlu kürtaj işlemine başlanır.
 3. Önce tercihe göre genel yada lokal anestezi  uygulanır.
 4. Rahim ve rahim ağzı anti bakteriyel  sıvılarla temizlenir.
 5. Rahim ağzı özel aletlerle açılarak yumuşak ve esnek olan kanuller rahim ağzından geçirilip rahime ulaştırılır.
 6. Bu kanüllere vakum yapan özel bir enjektör  bağlanır.
 7. Sonrasından enjektörün düğmesi açılır ve negatif basınç oluşturulur. Bu sayede rahim içi temizlenmiş olur.
 8. Ve hastanın uyanıp kendine gelmesinin akabinde tekrar bir ultrasın muayenesi yapılarak kürtaj tamamlanmış olur.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj sonrası kanama
Türkiye de kürtaj yasası
Kürtaj fiyatları

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj