Kürtaj kelime anlamıyla kazımak anlamına gelir. Rahim içindeki her türlü yabancı maddeyi çıkarmak için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Kürtaj gebeliğin erken dönemlerinde fark edilip, gelişmesi mümkün olmayan bebek ya da ölü bebek için uygulanmaktadır. Yasal süreç içinde isteğe bağlı olarak ta yapılabilir. Aynı zamanda kürtaj rahim içinde kanama ya da anormal bir durum olduğu durumlarda da yapılabilir.

Vakumlu kürtaj riskleri her türlü cerrahi operasyonda riskler vardır kürtaj yapılırken de bu risklerin oluşması tabidir. Alınan önlemlerle riskler en aza indirilebilir.

Vakum kürtaj riskleri için aşağıdaki nedenleri sıralayabiliriz.

  • Enfeksiyon riski: İşlem sırasında rahim ve rahim ağzı antibaktariyel solüsyonlarla temizlense dahi vajina ve rahim ağzındaki bakterilerin rahime bulaşmasıyla enfeksiyon oluşur. Enfeksiyon yaklaşık 1 hafta sonrasında kendini gösterir. Enfeksiyon için önlem alınmazsa enfeksiyon tüplere kadar ilerleyip kısırlığa yol açabilir. Vakum kürtaj risklerinden olan enfeksiyon riskini en aza indirmek için öncelikle kürtaj için kullanılan aletlerin hijyenik olması, kürtaj öncesi vajina ve rahim ağzının anti bakteriyel sıvılarla mutlaka temizlenmesi ve işlem sonrası kadın doğum uzmanının verdiği ilaçları kullanarak, enfeksiyon riskini en aza indirebilirsiniz.
  • Vakumlu kürtaj risklerinden biriside Rahimin delinmesi ve iç organların zarar görmesi riskidir. Bu durumun önüne geçmek için operasyonu yapan Kadın doğum uzmanının çok dikkatli olması gerekmektedir.
  • Rahimde parça kalması, tam olarak temizlenememesi de Vakumlu kürtaj risklerindendir. Bu durum genellikle 5 haftalıktan küçük gebeliklerde meydana gelebilir Vakumlu kürtaj risklerinden olan parça kalma durumuyla karşılaşıldığında ikinci bir kürtaj işlemi gerekebilir.
  • Vakum kürtaj risklerinden bir tanesi ve en sık karşılaşılanı ise kanamanın durmamasıdır. Aslında bir miktar kanama olması normaldir(adet kanaması kadar) Nadir de olsa hastaya kan vermek gerekebilir bu durum genellikle büyük gebeliklerin sonlandırılmasında karşılaşılır.
  • Anesteziye bağlı risklerde çoğunlukla görülebilen vakumlu kürtaj risklerindendir.Lokal anestezi ile kürtaj yapıldığında işlem başlangıcında rahim özel bir aletle açılır bu acı veren bir işlemdir, gebelik materyalinin çekilmesi sırasında mide bulantısı ve kusma görülebilir.Genel anestezi yapılırsa bu tip şikayetler olmayacaktır.
  • Son olarak Vakum kürtaj risklerinden sık yaşanan ise psikolojik sorunlardır. Özellikle istenilen bir gebeliğin zorunlu olarak sonlandırılması işlemi sonrası depresyon gözlenebilir, bu durum uzun sürerse mutlaka uzman desteği almak gerekir.
Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj