Türkiye’de Kürtaj Yaptırmak Yasak mı?

Her kadının gebe kalması ve çocuk doğurması ne kadar doğal bir süreçse, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması da doğal bir süreçtir. Ve bu kürtaj yaptırma süreci Türkiye de yasak olmamakla birlikte yasalarımızla belirlenen şartlarla karar altına alınmıştır. Yasalarımızda belirlenen kürtaj sürecinin belli başlı şartları şöyledir:

  1. Gebeliğin ilk 10 haftasını geçmemek. 10+1 dahi olsa kürtaj yapılamaz.
  2. Reşit olmak 18 yaş altı gebeliklerde anne baba onayı imzası 16 yaş altı gebeliklerde kürtaj için mahkeme kararı aranır.
  3. Evli olan kadının çocuk aldırabilmesi için eşinin onayı ve imzası olmak zorundadır.
  4. Kesinlikle alanında uzman bir hekim tarafından ve hastane klinik şartlarında hijyenik olarak yapılmalıdır.

Dünya’da Kürtaj Yasaları

Birçok ülkede kürtaj yaptırmak yasak olmasına rağmen bazılarında hafta sınırlaması ile serbesttir. Kürtaj yaptırmak tamamen yasak olan ülkelerde çocuk aldırma işlemi illegal doktorlar ve ruhsatsız merdiven altı diye tabir ettiğimiz hijyenik olmayan, teçhizatı yetersiz mekanlarda yapılmaktadır. Bu durum birçok enfeksiyona ve hastalığa yol açarak kadın sağlığını önemsiz kılar ve aynı zamanda böyle yerlerde kürtaj yapmak ve yaptırmak suçtur. Mahkemelerce yargılanıp cezalandırılır. Peki, Türkiye de kürtaj yaptırmak yasak mı; Ülkemizde kürtaj yaptırmak gebeliğin ilk 10 haftasına kadar yasak değildir ve gebeliğin ilk 10 haftası içinde yaptırılabilir. Ülkemizde kürtaj yasalarımızla güvence alına alındığı için yasak kürtaj ve enfeksiyona bağlı kadın ölümlerinin önüne geçilmiş olur. Bunun yanında gebeliği 10 haftayı geçen kadın sadece zorunlu durumlarda kürtaj yapılabilir. Bu durumlar annenin sağlığını etkileyecek bir problem var ise veyahut ve daha sık yaşanan durum ise gelişim problemli ya da kalp atışı olmayan cenin için kürtaj işlemi 10 haftayı geçen gebeliklerde dahi hekim ve anne kararıyla yapılabilir.

Devlet Hastaneleri Kürtaj Şartları

Yasak olmamakla birlikte devlet hastaneleri zorunlu olmadıkça kürtaj yapmamaktadır. Devlet zorunlu kürtajlar dışında kürtaj ücretini ödememektedir. Bu durumda gebe kadınları özel hastane ve kliniklere yönlendirmektedir. Denetimi yapılmış sağlık bakanlığına bağlı Özel hastane ve kliniklerde sıra beklemeden güven ve huzur içinde yasal süreç olan 10 hafta içerisinde kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Uluslar Arası Kaynak İçin Tıklayın

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj