Türkiye’de Kürtaj İçin Yasal Süre Nedir?

Kürtaj için yasal süre: Küretaj halk arasında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması  olarak bilinir. Ülkemiz  nüfusunun çoğunluğunun Müslüman olmasından dolayı dini ve etnik yapı gereği kürtajın yasak olduğu düşünülmektedir. Halbuki kürtaj ülkemizde 1983 yılında alınan resmi kararla şartları belirlenerek yasada yerini almıştır ve belli çerçeveler içinde yasak değildir. Bu şartlara uyulduğunda isteğe bağlı kürtaj devlet ve özel hastanelerde yaptırılabilir. Peki isteğe bağlı kürtajın yasal şartları nedir?

Kürtajın Şartları Nedir?

  1. Ülkemizde çocuk aldırmak için yasal süre gebeliğin başlangıcından itibaren 10 haftadır.10 hafta üzerinde özel şartlar dışında kürtaj işlemi yapılamaz. Gebelik  haftası 10+1 dahi olsa hem kürtaj yapmak hem de yaptırmak yasaktır ve cezai işlem uygulanır. Gebeliğin başlangıcı bir çok kişinin düşündüğü gibi ilişkinin yapıldığı gün değil  son adetinin başladığı ilk gündür.
  2. Evli bir kadın çocuk aldırmak istiyorsa eşinin onayı ve imzası gerekmektedir. Ancak bu şartla kürtaj yapılabilir.
  3. Bekar ve reşit bir kadın kendi rızasıyla istediği hastaneye gidip kürtaj yaptırabilir.
  4. Reşit olmayan kadın yalnızca anne baba rızası ve imzasıyla kürtaj olabilir.
  5. 5-16 yaş altı gebeliklerde mahkeme kararı istenir.

Türkiye’de Kürtaj İçin Yasal Süre ?

Türkiye de çocuk aldırmak için yasal süre 10 hafta olarak belirlenmiştir. Son adet döneminin ilk gününden itibaren haftalar sayılarak gebelik haftası belirlenir. Kadın doğum  uzmanı ultrason muayenesi ile de gebelik haftasını kontrol eder ve daha doğru bir sonuç ortaya çıkar. Eğer gebelik haftası  10 haftayı geçmemiş ve yukarıdaki şartlar uygunsa kürtaj yapılabilir. Ancak  devlet hastaneleri isteğe bağlı kürtajı yasal olmasına rağmen yapmamaktadır.

Devlet hastanelerinde yalnızca zorunlu kürtajlar yapılabilir. Zorunlu kürtajlar ise ancak anne sağlığını tehdit eden gebeliklerde sakat, gelişim sorunu olan, kalp atışı duran veya kalp atışı alınamayan ceninler için yapılabilir. Bu tarz durumlarda gebelik haftası gözetilmez. Ayrıca devlet hastanelerinin diğer handikapı ise uzun randevu tarihleridir. Uzak zamana verilen randevular hem hastayı psikolojik açıdan yorar hem de yasal süreç olan 10 haftanın kaçırılmasına sebep olur. Özel hastahane  ve kliniklerde ise isteğe bağlı kürtaj yasal süreç içerisinde yapılmakla birlikte zorunlu kürtajlar gebelik haftasına bakılmadan gerekli görüldüğü vakitte yapılır.

Türkiye’de kürtaj yasal süre olan 10 hafta içerisinde yapıldığı sürece yasak değildir. 10 haftayı geçen gebeliklerde ise sadece zorunlu durumlarda kürtaj yapılabilir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj sonrası adet kanaması
kürtaj fiyatları ne kadar
kürtaj ne kadar sürede yapılır

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj