Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Kürtaj işlemi rahim içerisine yerleşmiş gebeliğin sağlık problemleri ya da kendi isteğiniz ile tahliye edilmesidir. Her ülkenin kürtaj konusunda yasaları ve kuralları birbirinden farklıdır. Bizim ülkemizde 1983 yılından itibaren kürtaj işlemi belirli kurallar ve usuller doğrultusunda serbest bırakılmıştır. Kürtaj, gebeliği sonlandırmak için en sağlıklı ve insani yöntemdir. Kürtaj işlemi için en doğru ve sağlıklı bilgiyi kadın hastalıkları ve doğum uzmanından alabilirsiniz. Bu nedenle kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız bir uzman ile mutlaka görüşmelisiniz. Kürtaj yaptırmayı düşünen kişilerin endişelerinin büyük bir kısmı kürtaj sonrası sürece yöneliktir. Kürtaj sonrası dönem için bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Kürtaj basit bir işlem olarak düşünülse de bir cerrahi işlem olduğu ve buna bağlı olarak çeşitli komplikasyonlarla karşılaşma riski olduğu unutulmamalıdır. İyileşme sürecinde en az komplikasyonla karşılaşmak için mutlaka doktorunuzun uyarı ve önlemlerine uymanız gereklidir.

Kürtaj işlemi sonrasında kanama, kramp, halsizlik, adet düzensizliği ve mide bulantısı gibi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu şikayetleriniz birkaç gün içerisinde geçecektir. Eğer geçmezse mutlaka doktorunuzla tekrar görüşmelisiniz. Özellikle kanama az ya da lekelenmeler şeklinde olmalıdır. Yoğun ve uzun süren bir kanama yaşarsanız hemen doktorunuza danışmalısınız. Bunun yanı sıra 38 derece ateş, ilaç kullanılmasına rağmen geçmeyen ağrı ve 45 gün içerisinde adet olmazsanız da doktorunuza hemen başvurmalısınız.

Kürtaj Sonrası Diyet

Kürtaj sonrası diyet

Kürtaj işlemi sonrasında herhangi bir diyet uygulanmamaktadır. Sadece mide bulantısı ihtimaline karşı hafif ve yağsız gıdalar tüketmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra enfeksiyon riskine karşı bir hafta deniz, havuz gibi etkinlikler yapılmamalı banyo yapılacaksa küvet tercih edilmemelidir. Doktorunuz izin verene kadar cinsel ilişki yaşamamanız önerilir. Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında yer alan bu bilgi sağlığınızın korunması ve kürtaj sonrası iyileşme sürecinin hızlanması için önem taşır.

Kürtaj sonrası için kadınların en çok merak ettikleri konuların başında ise hamilelik gelmektedir. Kürtaj yaptırmak yeniden hamile kalmanıza engel değildir. Ancak hem sağlıklı bir gebelik yaşanması hem de vücudunuzun ve psikolojinizin toparlanması için ilk 2 ay gebelikten korunmanız önerilir. Ayrıca kürtaj bir gebelikten korunma yöntemi de değildir. Kürtaj işleminden sonra 15 gün içerisinde ovülasyon süreci başlar ve korunmadan cinsel ilişki yaşarsanız hamile kalabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj sonrası iyileşme süreci

Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında birçok farklı etmen yer alır. Kürtaj çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hasta birkaç dakikada uyansa dahi anestezinin etkisinde olacağından dolayı mümkünse hastaneye yalnız gelinmemesi gerekir. Hastanın ilk 12 saat içerisinde araç kullanması da tavsiye edilmez.

Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında hastanın günlük yaşamına dönüş süresi de önemli bir yere sahiptir. Kürtaj sonrası günlük hayata hemen dönülebilir ancak ilk gün ağır işlerden, egzersizlerden uzak durulmalıdır.

Kürtaj sonrası kanama olması normaldir. Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında kanamanın yoğunluğu, kanamanın şiddeti gibi önemli bulgular vardır. Kürtaj sonrası kanama giderek azalır ve kürtaj sonrası kahverengi akıntı ile devam eden süreç normal seyrinde devam ederek 1 hafta 10 gün içinde sona erer. Ancak kanama beklenenden fazla ya da uzun sürüyor ise bu durumda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında cinsel ilişki yasağı da bulunur. Bunun nedeni kanama devam ederken cinsel ilişkiye girilmesinin enfeksiyon riskini arttırmasıdır. Kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girmek için yaklaşık olarak 10 gün kadar beklenmelidir. Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında cinsel ilişki yasağı ile birlikte denize, havuza girilmesi de yasaktır.

Kürtaj sonrası rahim enfeksiyonlara açık olacağından dolayı tampon kullanılması tavsiye edilmez. Kanama ve nem, bakteri oluşumuna zemin hazırlar bu nedenle de ped değişimi sık sık yapılmalıdır.

Kürtaj Sonrası Rahimde Parça Kalması

Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler aynı zamanda dikkatli olunması gereken durumlardır. Kürtajdan sonra aniden başlayan şiddetli ağrı, kramp ya da kasılma ile birlikte aşırı kanama başladıysa bunun sebebi kürtaj sırasında rahim içinde gebeliğe ait bir parça kalması olabilir. Bu gibi ani başlayan belirtiler meydana gelirse mutlaka işlemi yapan doktora ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Kürtaj sonrası kan pıhtısı kalması olarak bilinen hematom oluşması durumunda da müdahale edilerek biriken kanın rahimden akıtılması sağlanır.

İkinci bir kürtaj ile kanamaya ve ağrıya neden olan plasenta materyali rahim içinden çıkartılarak komplikasyonlar ortadan kaldırılır. Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler arasında kanama ve ağrı şiddetini gözlemlemek bu gibi sorunlarda acil müdahale için büyük önem taşır. Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler dikkate alınırsa bu tür öncü belirtilere erken müdahale edilmesi çok daha kolaylaşır. Merkezimizde kürtaj sırasında ultrason da yardım alırız. Bunun asıl nedeni kürtajda sonra içeride parça kalmasının engellemektir.

Dr. Tuğrul Abacıoğlu kürtajın sonlandığına inandığında hasta uyanmadan ultrason ile bakarak içeride parça olup olmadığına bakar ve işleme öyle son verir. Buna rağmen bazı vakalarda hasta rahim ağzında meydana gelen spazma bağlı rahimin dışına akması gereken kanın akmaması ve içeride toplanması da aynı şekilde içeride parça kaldığı tablosuna benzer bir durum oluşturur. Bu durumda da içeride parça kalmış gibi ağrılı kramplarla içeride toplanan kan dışarıya 2-3 sonra atılmaya başlar. Bu durumda da gittiğiniz bir hekim içeride parça bırakmışlar der ama hekiminiz işlem sonrası ultrason ile kontrol eden bir hekimse bu parça bırakmak değil spazma bağlı gelişen bir komplikasyondur. Genelikle rahim ağzının buji ile dilate edilmesi ile düzelir.Bu durumla sık karşılaşmamak için kürtajdan sonra ağrınız olmasa bile 2 gün ağrı kesicilerinizi sabah akşam alınız.

Kürtajın Gerçekleşmemesi

Bazı hastalarda kürtaj işlemleri tamamlanır ve kadın işlemin başlatılması için jinekoloji masasına alınır. Normal şartlarda genel anestezi uygulaması yapıldıktan sonra kürtaj işlemine başlanır. Ancak rahimde şekil bozukluğu,  daha önceki jinekolojik müdahalelerde meydana gelen sorunlar nedeniyle rahime müdahale edilemez. Bu gibi durumda kürtaj gerçekleştirilemez. Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler hakkında hekimin bu konuda hastasını bilgilendirmesi gerekir. İşlem öncesinde düşük de olsa bu gibi bir ihtimalinin var olduğunu bilen bir hasta işlem gerçekleştirilemezse durumu daha önce bilmesinden dolayı daha az endişe yaşayacaktır.

Anestezi yapıldıktan sonra rahim ağzı yeteri kadar açılmaz. Bu gibi bir sorun ile karşılaşıldığında kürtaj işlemine başlanmaz ve hasta uyandırılır. Hastaya durum anlatılır ve yakın bir tarihe randevu verilir. Verilen randevuda ağızdan ya da vajinadan rahim ağzının genişletilmesi için ilaç verilerek rahim ağzının istenilen genişliği ulaşması sağlanır. Rahim ağzı ilacın etkisi ile yeteri kadar açılmış ise kürtaj işlemi için hasta yeniden hazırlanır.

 

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın