Kürtaj’dan 1 Ay Sonra Bunları Yapmayın

Problemsiz ve sağlıklı kürtaj sonrası bir dönem geçirmek için yapılması ve asla yapılmaması gereken durumlar vardır.

Kürtajdan Hemen Sonra Yapılması Gerekli Olan Şeyler

  1. Doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik ilacı mutlaka kullanmalısınız. Ağrı kesici ilaç kürtaj sonrası ağrı ve acınızı hafifletirken antibiyotik ilaç enfeksiyon riskini minimuma indirir. Enfeksiyon kürtaj sonrası en çok karşılaşılan problemlerin başında gelir. Çok fazla kanama ,kötü kokan kıvamlı akıntı ,çok fazla ağrı gibi belirtileri vardır ve tedavi edilmesi zor olmakla birlikte uzun süren bir süreçtir. Uzun süreli enfeksiyonlarda sonraki istenen gebeliklerde riske girmiş olur.
  2. Eğer eşinizle kan uyuşmazlığınız varsa kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmalısınız.
  3. Doktorunuzun size verdiği tarihte kontrol randevunuza gidin. Doktorunuz ultrason muayenesi ile rahmin durumuna bakar ve toparlanıp toparlanmadığını kontrol eder.

Kürtajdan Hemen Sonra Bunları Yapmayın

  1. Oturarak duş almayın, küvet ve jakuziye girmeyin, havuz ve denizden uzak durun. Çünkü bu tarz yerler enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu yerlerdir. Enfeksiyon böyle yerlerde çok hızlı rahime ulaşır ve ilerler.
  2. Cinsel ilişkiden 20 gün kadar uzak durun. Cinsel ilişki enfeksiyonun en hızlı ilerleme şeklidir, direk rahim içine ulaşır.

Kürtajı Kimler Yaptırabilir?

Kürtaj olmaya karar verdikten sonra kürtaj olabilmek için bir takım izinler ve imzalar da gereklidir. Yasal süre dahilinde kürtaj olmak istiyorsanız uyulması gereken izin prosedürü şu şekilde olmaktadır:

2757 SAYILI RAHİM TAHLİYESİ VE STERİLİZASYON HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ VE DENETLENMESİNE İLİŞKİN TÜZÜK

İKİNCİ BÖLÜM

Rahim Tahliyesi

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çeşitli Hükümler
İzin belgesi:
Madde 13 – On haftayı geçmeyen gebeliklerde yapılacak rahim tahliyesinde, gebe kadın,
a) Reşitse kendisinden,
b) Küçükse kendisinin rızası alınmakla birlikte velisinden,
c) Vesayet altında bulunup da reşit ya da mümeyyiz değilse, kendisinden ve vasisinden (Bu halde ayrıca sulh hakiminden de izin alınması gerekir),
d) Evliyse eşinden,
örneği Tüzük’e ekli izin belgesinin alınması gerekir.

Kaynak:  www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.837395.pdf

Kürtajdan 1 Ay sonra Bunları Kesinlikle Yapmayın

Kürtajdan sonra kanamanız bitene kadar ayakta duş almanız havuzdan denizden uzak durmanız ve 20 gün kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız sizi enfeksiyon riskinden korur; doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları kullanmanız daha az ağrılı bir süreç geçirmenizi aynı zamanda hızlı iyileşmenizi sağlar. Kürtajdan yaklaşık 1 ay sonra ise adet kanamanızın başlaması beklenir. Adet kanamasıyla birlikte gebe kalma ihtimalinizde artar.

Yalnız kadın doğum hekimlerinin hemfikir olduğu konu kürtaj sonrası en az 3 ay sonra gebe kalınmasıdır. Vücudun ve rahmin kendini toparlanması ve iyileşmesi için minimum   3 ay beklenmelidir. Bu zaman aynı zamanda kadının psikolojik olarak yeni bir gebeliğe hazır olması içinde gereklidir. Hekimlerin önerisiyle dikkat edilmesi en önemli olan konulardan birisi kürtajdan  1 ay sonra bunları yapmayın ve sizin için en uygun korunma yöntemiyle gebelikten kaçının.

 

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

kürtaj sonrası adet kanaması
kürtaj nasıl yapılır?
kürtaj fiyatları

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın