Kürtaj Yasası Nedir Bilmemiz Gerekenler?

Ülkemizde kürtaj 1983 yılında nüfus planlanması ile ilgili kanun ve 2004 Türk ceza kanunu ile gebelik sonlandırmak için yasal süreç gebeliğin ilk 10 haftası olarak belirlenmiştir. 4/5/1983 tarihinde kabul edilerek 27/5/1983 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan ve günümüzde de geçerliliğini koruyan 2827 numaralı Nüfus Planlaması Hakkında Kanunu’nun kürtaj ile ilgili 5. Maddesi  “Gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde rahim tahliye edililebilir.” demektedir. Eğer bir problem yoksa 10 haftalıktan büyük gebeliğin sonlandırılması, kasten adam öldürme, çocuk düşürme ve çocuk düşürttürme suçları arasına girer. Kürtaj yasalarımızla belli çerçeveler içerisinde sınırları belirlenmiş olup, uymayanlara cezai işlemler uygulanmaktadır.

Türkiye’de Kürtaj Yasaları

Ülkemizde kürtaj yasası gebeliğin 10. Haftasını geçmeyecek şekilde 18 yaş üstü evli bayanlarda eş rızası ve imzası ile, bekar bayanlarda kendi inisiyatifi ve kararı ile 18 yaş altı anne – baba rıza ve imzası ile 15 yaş altı ise ancak mahkeme kararı ile yapılabilir. Eğer gebeliğin devamı annenin sağlığı için problem teşkil ediyorsa heyet kararı ile gebelik haftası gözetmeksizin kürtaj işlemi yapılabilir. Ayrıca gebelik anomalisi var ise yine gebelik hekim kararı ile sonlandırılabilir.

Kürtaj yasası bilmemiz gerekenler

Kürtaj yasası için bilmemiz gereken en önemli konuları şöyle toparlayabiliriz:

  • Gebelik haftası 10 haftayı geçmemeli.10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılmasında hem operasyonu yapan hekim, hem kürtaj işlemini isteyen izin veren kadın hakkında cezai işlem yapılır.
  • 18 yaş altı kürtaj operasyonlarında mutlaka ebeveyn rızası ve imzası olmak zorundadır.
  • Eğer gebelik 10 haftadan büyük ve annenin sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu ise uzman hekim ve heyet kararı ile kürtaj yapılabilir.
  • Eğer gebelik anomalisi var ise, ceninin down sendromu veya gelişim problemi olduğu durumlarda yine uzman hekim kararıyla kürtaj gerçekleştirilebilir.
  • Kürtaj sağlık bakanlığı tarafından izin verilen hastane veya klinik ortamında mutlaka uzman hekim tarafından isteğe bağlı olarak genel yada lokal anestezi ile gerçekleştirilmelidir.
  • Kürtaj sırasında tek kullanımlık ve kişiye uygun aletler kullanılmalı ve sonrasında mutlaka kontrol muayenesi yapılmalıdır.
Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj