Kürtaj Yasası 2018

Kürtaj yasası ülkemizde istenmeyen gebelik gündeme geldiğinde en çok merak edilen konulardan birisidir. Bir bebeğin dünyaya gelmesi ne kadar normal ise istenmeyen gebeliğin sonlandırılması da gayet normal bir operasyondur. Gebelik sonlandırma işlemi ülkemizde bazı yasal çerçevelerle sınırlandırılmıştır.

Kürtaj Yapmanın Şartları Nelerdir?

  1. Yasal olarak gebelik sonlandırma zamanı gebeliğin maksimum 10. Haftası sonuna kadar yapılabilir. İstisnai olarak gebeliğin 10. Haftası sonrasında sadece anne veya bebeğin sağlık durumunu etkileyen bir problem olduğunda veyahut sağlıksız bebek gelişimi gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebelikler de sonlandırılabilir. Bu durumda heyet raporu istenir.
  2. Evli kadının gebeliğini sonlandırması için eş rızası ve imzası istenir.
  3. Reşit olmayan bireyin gebeliğini sonlandırmak için anne baba rızası ve imzası istenir.
  4. Eğer kürtaj yapılması kadının sağlığını etkileyecek bir durumsa hekim kürtaj yapmayı reddedebilir.
  5. Reşit bir kadın eğer gebeliği 10 haftayı geçmediyse kendi rızasıyla gebelik sonlandırma işlemini özel ya da devlet hastanesine başvurarak gebeliğini sonlandırabilir.
  6. 15 yaşından küçükler ise ailelerinin rızası dahi olsa kürtaj olamazlar. Durumun yetkili mercilere bildirilip mahkeme kararı çıkarılması gerekir.

Ülkemizde her ne kadar gebeliğin 10.hatasına kadar kürtaj yasal olsa da devlet hastaneleri kürtaj yapmak istememektedir. Zorunlu olmadıkça kürtaj yapmaktan kaçınmaktadırlar. Devlet hastaneleri sadece anne yada bebeğim sağlık durumunu tehdit eden durumlarda veyahut anomali gebeliklerde kürtaj gerçekleştirmektedirler. Hastalar özel hastaneler ya da kliniklere başvurarak kürtaj operasyonunu yasal çerçeveler sınırında kolaylıkla ve güvenle gerçekleştirebilmektedir.

Kürtaj Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kürtaj yasası 2018 e göre işlem mutlaka alanında uzman olan bir hekim tarafından yapılmak zorundadır. Alanında uzman olmayan bir hekim tarafından yapıldığında cezai sorumlulukları vardır. Bunlar 2-4 yıl arası hapis ya da para cezaları olarak belirtilebilir. Gebeliği 10 haftadan büyük olan kadının kürtaj yaptırması da kadın açısından suç teşkil eder 1 yıla kadar hapis ya da para cezasına hükmolunur.

Kürtaj yasasına göre en önemli olan konular yukarıda da sıraladığımız gibi gebelik haftası, gebe olan kadının yaşı ve nerde yapılacağı ayrıca uzman hekimler tarafından yapılmasıdır. Kürtaj bu faktörlerin uygunluğuna göre özel ya da devlet hastanelerinde yaptırılabilir.

Call Now ButtonBize Ulaşın