Kürtaj Yasal Mı? Bilmemiz Gerekenler

Her ebeveyn ya da bekar kadın istenmeyen gebelikle karşılaşabilir. İstenmeyen gebelikle birlikte akla ilk gelen sorulardan birisi kürtaj yasak mı bilmemiz gerekendir. Ülkemizde kürtaj belli şartlar doğrultusunda yasak değildir. Ne kadar kürtaj kadının hakkı olsa da devlet hastaneleri bebek aldırmak isteyen kadında gerekli şartlar uygun olsa dahi eğer gebelik anomalisi yok ise kürtaj operasyonu yapmaktan kaçınmaktadırlar. Özel hastane veya kliniklerde ise yine uygun şartlar gözetilerek kürtaj yapılabilir.

Peki, bu uygun şartlar nelerdir?

  • Gebelik haftasının maksimum 10 haftayı geçmemesi gerekir. Ülkemizde gebelik sonlandırma süresi gebeliğin ilk 10 haftalık sürecedir. Bu süreçte kürtaj işlemi yapılabilir. Gebeliğin 10 haftayı geçmesine rağmen eğer kürtaj operasyonu yapılıyorsa, hem uzman hekim hem çocuk aldıran kadın suçlu sayılır ve cezai işlem uygulanır.
  • Eğer gebelik 10 haftayı geçti fakat annenin sağlığını tehdit eden bir durum varsa ve bu durum uzman hekim tarafından raporlanıp heyet tarafından onaylanırsa gebelik haftası gözetmeksizin kürtaj operasyonu yapılabilir.
  • Eğer gebelik anomalisi var ise bu anne karnındaki ceninin kalp atışının olmaması, down sendromlu olması veyahut gelişim geriliği ve benzer durumlarda yine hekim kararıyla kürtaj yapılabilir.
  • Eğer kürtaj yaptırmak annenin sağlığı için tehlikeli ise hekim kürtaj yapmayabilir.
  • 18 yaş altı kadınlarda ailesinin rızası ve imzası ile 10 hafta sınırına uymak şartıyla kürtaj yapılabilir.
  • 15 yaş altı gebeliklerde yasal mercilere bildirmek ve mahkeme kararı zorunludur. Mahkeme kararıyla kürtaj yapılabilir.
  • Evli bayanlar eşlerinin rıza ve imzasıyla ve ancak kendi inisiyatifiyle çocuk aldırabilir. Hiç bir kadın çocuğunu aldırmaya zorlanamaz zorla işlem yapılamaz.
  • Bekâr kadınlar ise sağlık kuruluşlarına bireysel başvuruda bulunarak yasal süre içerisinde çocuk aldırma işlemini gerçekleştirebilirler.
  • Kürtaj işleminde hasta bilgi gizliliği hakkı vardır. Hiçbir şekilde 3. tekil şahıslara hasta ile ilgili bilgiler verilemez.

Bu şartlar altında kürtaj yaptırmak yasak mı sorusunun cevabı hayır olarak verilebilir. Kürtaj yaptırmak yasak mı Bilmemiz gerekenler ise yukarıda sıraladıklarım dışında; kürtaj yöntemi(vakum/kürek), anestezi yöntemi ( genel/lokal) ve uygun hekim ve hastane seçimi olarak sıralanabilir.

 

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj