Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı?

İstenmeyen gebeliğin öncelikle kadın inisiyatifinde  sonlandırılmasına kürtaj denir. Ülkemizde kürtaj yaptırmak yasal olmakla birlikte 1983 yılında nüfus planlaması ile ilgili kanunla,  belli yasal şartlara bağlanmıştır. Bunlar şu şekildedir.

Türkiye’de Kürtaj Yasası

  1. 2004 yılında yürürlüğe sokulan Türk ceza kanununa göre gebelik sonlandırmak için yasal süreç 10 hafta olarak belirlenmiştir. Son adet tarihinin ilk gününden saymaya başlanarak ve ultrason  muayenesi ile teğet edilip gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde kürtaj işlemi yapılabilir.10 haftayı geçen gebeliği sonlandıran hekim ve kürtaj yaptıran kadın hakkında yasal işlem başlatılıp cezai işlem uygulanır.
  2. Gebe kadın eşi ailesi yada herhangi birisi tarafından çocuk aldırmaya zorlanamaz. Esas olan kendi kararıdır.
  3. Evli olan kadın eşinin onay ve imzasıyla yasal süreç olan 10 hafta içerisinde  çocuk aldırabilir.
  4. Reşit ve bekar olan gebe kadın kendi kararıyla ve tek başına istediği sağlık kurumuna başvurarak kürtaj yaptırabilir.
  5. 18 yaş altı reşit olmayan kadın için ebeveyn tarafından rıza ve imza istenir.
  6. 15 yaş altı çocuklarda karşılaşılan gebelik ve kürtaj talebi durumlarında mutlaka yasal mercilere bildirilmeli gerekli işlemler ardından mahkeme kararı ile çocuk aldırılabilir.
  7. Akli dengesi olmayan gebelik  durumlarında resmi velisi ve doktor kararıyla çocuk aldırılabilir.
  8. 10 hafta üzeri olmasına rağmen eğer anne sağlığını tehdit eden durumlar var ise hekim ve heyet kararı ile çocuk aldırılabilir.
  9. Anomali gebeliklerde veyahut gelişim geriliği olan bebeklerde kürtaj yine hekim kararı ve heyet onayıyla yapılabilir.

Kürtaj Yaptırmak Kanunen Yasak mı?

Kürtaj yaptırmak yukarıda saydığım şartlar dahilinde kanunlarımızla güvence altına alınmıştır. Fakat devlet hastanelerinde kürtaj yaptırmak kanunen yasak olmamasına rağmen kürtaj zorunlu olmadıkça mesafeli yaklaşmaktadırlar. Diğer sağlık kurumlarında ise yasaların izin verdiği çerçevede  kürtaj yaptırmak kanunen yasak değildir. Yasal süreci geçirmeden istenilen sağlık kurumuna gidilerek kürtaj yaptırılabilir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken sağlık kurumunun ve hekiminizin güvenirliği ve referanslarıdır. Çünkü kürtaj işlemi yasalara aykırı olarak sağlık merkezi dışında ve uzman olmayan kişiler tarafından yasal süreç  ve diğer unsurlar göz ardı edilerek  yapılabilmektedir. Bu durum suç teşkil eder ve Türk ceza kanununa göre para ve hapis cezası olarak cezalandırılır.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj