Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar?

Kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılması, kelime anlamıyla kazımak, tıbbi olarak ise rahimin gebelik ürününden tahliyesi anlamlarına gelir. Kürtaj yaptırmak ülkemizde çoğu zaman hoş karşılanmasa da bir kadının çocuk doğurması kadar çocuk aldırması da doğal bir süreç ve belli çerçeveler içerisinde kendi  inisiyatifindedir.

Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar?

Her kadın kürtaj yaptırma kararı alabilir. Kürtaj yaptırma kararıyla birlikte en önemli soru ve sorunlardan bir tanesi   kürtaj yaptırmak ne kadar dır. Kürtaj yaptırmak yasal süreç içerisinde devlet hastanelerinde ücretsiz yapılması gereken bir operasyon olsa da  devlet hastaneleri kürtaj yapma konusuna soğuk bakmaktadır ve zorunlu durumlar dışında kürtaj yapmamaktadır. Bu zorunlu durumlar şunlardır: Anne sağlığının tehdit altında olması, anomali  gebelik ve gelişim geriliği veyahut kalp atışı olmayan bebekler. Bu durumlarda kürtaj zorunludur doktor kararıyla devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilir. Bu durumda kürtaj yaptırmak isteyen kadın diğer seçenek olan özel hastanelerde ve kliniklerde kürtaj yaptırmak ne kadar  sorusuyla karşı karşıya kalır. Özel hastanelerde kürtaj fiyatlarını belirleyen bazı faktörler vardır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Özel hastanenin konumu ,donanımı
  2. Operasyonu yapacak olan uzman kadın doğum hekiminin nitelikleri ve deneyimi
  3. Seçilecek olan anestezi yöntemi (genel anestezi daha pahalı olmasına rağmen daha konforludur/lokal anestezi daha uygun olmasına rağmen ağrı acı hissetme ihtimali ve psikolojik travma riski daha yüksektir.)
  4. Tercihe göre hastaneye ulaşım ve konaklama hizmet bedeli
  5. Kullanılacak olan yöntem (kürek veya vakum olmasına göre değişir) ve kullanılacak olan malzemeler

Yukarıda saydığım maddelerin hepsi veyahut birkaçı özel hastane ve kliniklerde kürtaj operasyonunun fiyatını belirler ve değiştirir.

Birçok etkene göre kürtaj fiyatları değişkenlik göstermekler birlikte ortalama kürtaj yaptırmak 700 tl ve 3500 tl arasında değişir.

Kürtaj Yaptırmak Ne kadar Günah?

Kürtaj yaptırmak dendiği zaman akla   Müslüman  bir ülkede yaşadığımız için dinen günah olup olmadığı soruları gelmektedir. Müslüman  aleminin kılavuzu olan Kuran-ı Kerimde ve hadislerde kürtaj konusuyla ilgili tam olarak bir şey yazmamaktadır. Bunu  da muhtemelen kürtajın nadiren yada hiç uygulanmaması vesilesi ile ceninin kasten öldürülmesine temas edilmemiştir.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj