Kürtaj Süresi Ne Kadar?

Kürtaj mecburi sağlık durumları ve kişinin istediği doğrultusunda uygulanmakta olan gebeliği sonlandırma işlemidir. Tıp dilinde dilatasyon ve küretaj olarak ifade edilmekte olan kürtaj işlemi günümüzde insanların sıkça uyguladığı bir operasyondur.

Doğum ile sonuçlanması istenilmeyen gebelik durumlarında uygulan işleme kürtaj denir. Türkiye’de gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj uygulanabilmektedir. Kişi bekar ve 18 yaşından büyük ise tek başına onay vererek işlemin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Evli ise eşinin rızası gerekmektedir. Eğer gebe reşit değilse sorumlu olduğu (anne, baba, kardeş, akraba vb.) kişiden onay alınması gerekmektedir. Tıbben gerekli görülen ve sağlığı tehdit eden durumlarda onay gerekmeksizin uzman doktor tarafından gerçekleştirilebilir.

Kürtaj Süresi Nedir?

Özel hastaneler, devlet hastaneleri ve bazı özel kliniklerde uygulanabilen kürtaj işleminin süresi kürtaj sebebine ve kişinin sağlık durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Kürtaj yapılmadan önce jinekolojik kontrol ve transvaginal ultrasonografi ile durumda değerlendirme yapılmaktadır. Vakum aspirasyon kürtaj yöntemi günümüzde en sık kullanılan gebelik sona erdirme işlemidir. Uygulama için lokal veya genel anestezi kullanılabilmektir. Gebenin özel bir sağlık problemi yok ise kişi hangisinin uygulanacağına kendi karar verebilmektedir. Eğer gebe daha önceden doğum yapmamış veya yapmış ama sezaryen ile doğum gerçekleşmişse genel anestezi kullanılmaktadır. Burada kişinin psikolojik olarak etkilenmesine engel olunmak içinde genel anesteziye başvurulmaktadır. Uygulanacak olan anestezi kesinlikle uzman tarafından enjekte edilmelidir. Kürtaj kısa süren bir işlem olduğu için genellikle 5 dakikalık bir uyutma uygulanmaktadır. Kürtaj bitişinden sonra 1 saatlik dinlenme ve anestezi etkilerinin tamamen geçmesiyle birlikte hasta çıkış işlemlerini yapabilmektedir.  Gebe lokal anestezi kullanılmasına istemişse 15 dakika içinde tüm işlemler sona ermekte ve hasta çıkış yapabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Her ihtimale karşı kürtaj işleminden bir hafta sonra kesinlikle ultrason ile rahimin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu bir tıbbı bilgidir Bizim kliniğimizde işlemden sonra ultrason ile kontrol ettiğimiz için kontrole çağırmıyoruz. Operasyondan sonra 10-15 gün içerisinden adetten farklı olduğu anlaşılacak kanamalar gerçekleşebilir. Bu normal bir durumdur. Eğer kişide kanama olmazsa da normaldir. Her iki durumda da telaşlanacak bir sebep yoktur. Kürtaj sonrası 6 haftaya kadar adet kanamanız normale dönecektir. 6 haftadan sonra hala adet görmediyseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Call Now ButtonBize Ulaşın