Kürtaj Sonrası Spor

Kürtaj sonrası spor yapmak konusu birçok hastamızdan duyduğumuz ve en sık sorulardan biridir. Kürtajdan sonra dikkatli olunması gereken bir konu olan spor bazen ilk birkaç gün kısıtlanabilmekte hatta ağır egzersiz yapan biriyseniz operasyondan sonraki ilk günlerde kesinlikle ağır sporlar uzak durmanız gereken spor türlerindendir.

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için en sık başvurulan yöntem olan kürtaj birçok kadında korku yaratır ancak uyutularak kürtaj yapıldığında hasta kürtaj sonrası ağrı başta olmak üzere hiçbir şeyi hatırlamaz. Bu da kürtaj sonrası psikoloji için oldukça önemlidir.

Rahat ve sağlıklı bir ortamda yapılması gereken kürtaj işlemi, cerrahi hastane koşullarında yapılabilen aksi durumda ciddi riskler ile karşı karşıya kalabilmeniz an meselesi olan ciddi bir konudur.

Genel anestezi ile kürtaj en sık tercih edilen ve büyük cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi uzun süre uyku olmadan sadece sedasyonla uyutma yöntemi kullanılan bir anestezidir. Bu sayede kürtajdan sonra hasta kendine daha kolay gelecektir ve genel anestezi sonrası yan etkileri da yaşayamayacaktır. Bazı kadınlar kürtaj yaptırırken lokal anestezi tercih eder ve lokal anestezi ile kürtaj yapılırken rahim ağzı, lokal anestezi iğneler ile uyuşturulur ve işlem bu şekilde gerçekleştirilir. Dezavantaj olarak hasta olan biten her şeyi duyacağından kürtajdan sonra psikolojik olarak bu durumu kaldırıp kaldırmayacağını da iyi düşünmesi ve buna göre kararını vermesi de önemlidir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Rahim içindeki dokunun alınması için yapılan kürtaj işlemi tıbbi olarak tanı ve tedavi için de kullanılmakla birlikte en sık bebek aldırma için başvurulan bir cerrahi türüdür. Rahim enfeksiyonu başta olmak üzere genital enfeksiyon riski olduğundan hatta çok daha ciddi riskleri bulunduğundan dolayım kürtajın uzman doktorlar tarafından son derece steril bir ortamda yapılması gerekir. Bu gibi olmazsa olmaz şartların yerine getirilmeden yapılması rahim içine verilen zarardan, tüplerin yapışıklığına neden olacak müdahalelerde bulunmaktan dolayı kadının kürtajdan sonra hamile kalma durumunu tamamen bitirebilir, daha da kötüsü kadının hayatını kaybetmesine yol açabilecek kadar ciddi sorunlar doğurabilir.

Kürtaj ne kadar sürer?

Kürtaj süresi vakumla kürtaj yöntemi kullanıldığında oldukça kısa süren ve yaklaşık 5-10 dakika arasında tamamlanabilen bir işlemdir. Kürtajdan sonra hastanın birkaç saat dinlenmesi gerekir. Kürtaj sonrası halsizlik için dinlenme en iyi çözümdür ve her ne kadar basit bir işlem de olsa hastanın gözetim altında tutularak işlem sonrasını takip etmek önemlidir. Sedasyonla kürtaj yapıldığı için de uyanmanız çok olay olacaktır.

Uyandıktan sonra ağrı duymanız pek beklenmez ve sonrasında gelişebilecek ağrılar için de doktorunuzu antibiyotik ile birlikte size reçete edeceği basit ağrı kesiciler kürtajdan sonra ağrı tedavisi için yeterli olacaktır. Kürtajdan sonra eve gitme süresi için siz dinlenme odasında istirahatte iken doktorunuz kontrollere gelecektir ve her şey yolunda ise ters giden, beklenmedik bir durum yoksa sizi taburcu edecektir.

Kürtajdan sonra kanama olması da beklenen bir durumdur ve kanama süresi, yoğunluğu da gebelik haftasına göre değişir. Kürtajdan sonra akıntı ve lekelenme görülmesi de normaldir. Kürtajdan sonra adet görme de çoğunlukla işlemden 1 ay sonrası görülür.

Kürtaj sonrası spor yapabilir miyim?

 • Kürtaj sonrası spor yapmak istiyorsanız ilk tercihiniz yürüyüş olmalıdır ve yürüyüşler arasında dinlenme molaları verilmelidir. Aynı zamanda özellikle kürtajdan sonraki ilk günlerde yalnız spor yapmamak da sağlınızı korumak için önemlidir.
 • Ruh halinizde kötüleşme hissediyorsanız kürtaj sonrası spor için en sık tavsiye ettiğimiz yavaş tempolu bir yürüyüş iyi gelecektir. Ancak ruhsal durumunuzdan çevrenizi ve doktorunuzu da haberdar etmeyi kesiklikle ihmal etmemelisiniz. Bu süreçte psikolojik destek almanız gerekebilir.
 • Kürtajdan sonra göğüs hassasiyeti yaşamanız normaldir. Bunun için göğsünüzü sıkıca saran bir sütyen giymeniz şikayetlerinizi azaltacaktır. Kürtaj sonrası spor yaparken de meme hassasiyetinizi en aza indirmek için mümkün olduğunda memenizi sıkı sıkıya saran sütyen takmaya ve sporcu sütyenlerinden hassasiyetiniz geçene kadar kullanmamalısınız.
 • İşlemin yapıldığı ilk gün çok çok önemlidir. Bu nedenle kürtaj sonrası spor yapmak, ağır işler yapmak gibi efor sarf ettiren şeyler enerjinizi düşürecektir. Ağrı kaldırmak, kürtaj sonrası spor yapmak var olan kanamanızı arttırabilir, şiddetli kramplar ve ağrılara neden olabilir.
 • Kürtaj sonrası spor için beklemeniz gereken süreye hekiminiz karar verecektir. Bunun için ilk muayeneyi beklemelisiniz. İşlemden yaklaşık 1 hafta ila 10 gün sonra doktorunuzu sizi kontrol muayenesine çağıracaktır. Bu kontrol muayenesine mutlaka gitmelisiniz.
 • Kürtaj sonrası spor yaparken ağırlık kaldırmak ağrı, kanama gibi durumlara neden olacağından dolayı aynı durum ev işlerinde de geçerlidir. İşlemden sonra mümkün olduğunda evde ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Kürtaj Sonrası Bakım İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Kürtaj sonrası bakım için size doktorunuzu belli önerilerde bulanacaktır. Eğer düzenli spor yapan biriyseniz kürtaj sonrası spor belli bir süre ara vermeniz gereken en temel önerilerden biri olarak karşınıza çıkabilir. Yaptığınız sporun türüne göre de değişkenlik gösteren bu konu hakkında size en doğru bilgiyi verecek kişi yine doktorunuzdur ve uyarılara uymamanız kanama, ağrı gibi istenemeyen durumlara sebebiyet verebilmektedir.
 • Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gereken tavsiyeler uymak kürtajın zararları olarak tabir ettiğimiz durumları önlemek için en önemli basamaklardan biridir. Bu öneriler aynı zamanda kürtaj sonrası iyileşme süreci için de en gerekli kuralları meydan getirir.
 • Kürtaj sonrası kramp oluşması çok sık olmadığı takdirde normal olarak karşıladığımız bir durumdur ve krampları ısıtılmış bez, sıcak su torbası ya da sıcak yastıklar ile tedavi etmeniz mümkündür. Krampların olduğu bölgeye elinizle hafifçe masaj yaparak da rahatlama sağlayabilirsiniz. Sıcak uygulamasına, hekiminizin verdiği ağrı kesicilere rağmen kramplarda azalma olmuyorsa doktorunuzu aramalısınız.
 • Kürtaj sonrası kanama en olağan durumdur ve bu süreç rahim enfeksiyonu, genital enfeksiyon gibi durumlarla karşılaşabileceğimiz kritik bir süreçtir. Bu nedenle kürtajdan sonra bakım kuralları ile bu tür riskleri en aza indirmek mümkündür. Kürtajdan sonra kanama kontrolü için tampon kullanmanız enfeksiyon riskini misli ile artıracağından dolayı uzak durmanız gerekir. Sebebi ise tamponda biriken kanın rahim içinde bakteri üremesine elverişli bir ortam sağlamasıdır en doğru yöntem hijyenik bezler ve havlular kullanmaktır. Mümkünse kullanacağız bezleri ve havluları kaynar sura yıkanmış ve yüksek ısıda ütülenmiş olması da kendinizi kürtajdan sonra vajinit olmaktan korumak için alınabilecek önlemlerin başında gelir.
 • Kusma ve ishaliniz varsa bolca su tüketmelisiniz. Aksi durumda dehidrasyon vücudunuzu susuz bırakacak ve halsizliği sebep olacaktır.
 • Eğer mümkünse kürtajdan sonra evinizde 1-2 gün dinlenmek iyileşme sürecine en iyi katkı sağlayacak şeylerden biridir.
 • Hastaneden taburcu olduktan sonra anestezi etkisi tam olarak geçmemiş olacaktır bu nedenle ilk 12 saat araba kullanmanız ve eğer araç, makine kullanarak yapılan bir işte çalışıyorsanız ilk gün işinize ve araba sürmeye ara vermelisiniz. Bu konuda dileyen hastalarına VİP araç desteği sağlayan hastanemiz sizi işlem sonrası evinize bırakabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi hasta danışmanınızdan alabilirsiniz.
 • Kürtaj sonrası spor yasaklarının başında yüzme sporu gelmektedir. Bu nedenle kontrol muayenesine kadar havuza, denize kesinlikle girmemelisiniz. Küvette duş almak da yasaklar listesinde yer alır. Kürtajdan sonra duş almak için en doğru yöntem ayakta duş almaktır.

 

İstanbul vakumlu kürtaj fiyatları için tıklayınız.

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın