Kürtaj Sonrası Hemşirelik Bakım

Kürtaj işlemi sonrası bakım çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer kürtaj sonrası bakım önemsenmezse kürtaj olan kadın hem fiziki hem psikolojik birçok problemle savaşmak zorunda kalır. Bazen bu problemler geri dönülemez noktalara gelir.

Kürtaj Sonrası Bakım’da Dikkat Edilmesi Gerekilen Konular

  • Öncelikle kürtaj sonrası adet kanaması gibi kanama olması normaldir. Eğer adet kanamasından daha fazla kanamanız olursa muhakkak kürtajı yapan uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Kürtajdan 2 saat kadar sonra sulu yemekler yemeye başlayabilirsiniz.
  • Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı doktorunuzun verdiği antibiyotik ilacınızı ve ağrı  kesicinizi mutlaka kullanmalısınız.
  • Eğer partnerinizle kan uyuşmazlığı varsa mutlaka 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi vurulmalıdır. Bu sonraki gebeliklerde problem yaşamamak için önemlidir.
  • Havuz, deniz, jakuzi , küvet enfeksiyon riskine karşı en azından antibiyotik ilacınız bitene kadar yasaktır. Ayakta duş alabilirsiniz. İntim jeller kullanırsanız enfeksiyon riskini en aza indirmiş olursunuz.
  • 3 hafta boyunca cinsel ilişki yasaktır. Cinsel ilişki enfeksiyon riskini artırır ve rahmin toparlanması içinde süre gerekir.
  • Kürtajdan 1 hafta kadar sonra yine doktorunuza muayene gitmelisiniz. Doktorunuz ultrasonla rahminizi inceler ve herhangi bir parça kalmış mı yada rahim toparlanmış mı  kontrol eder.
  • Kürtaj sonrası kadın suçluluk duygusu ,ağlama krizleri ve depresyon halleri yaşayabilir. Bu durumda  partnerin yanından olması şefkat ve anlayışlı davranıp kürtaj olan kadını rahatlatması gerekir.

Kürtaj Sonrası Bakım Planı

Kürtaj sonrası bakım planı hakkında kadın kürtaj öncesi bilgilendirilmelidir. Çünkü kürtaj sonrası yaşadığı travma ve suçluluk duygusuyla anlatılan detayları ve bakım önerilerini kaçırabilir. Ve mutlaka yanında birisi olmalıdır en iyi seçenek ise partneridir. Partnerinin yanında olması kadının psikolojik açıdan rahatlamasını sağlar ve süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur.

Kürtaj sonrası bakım planında  en önemli konu hijyen sağlamak ve enfeksiyonu engellemektir. Eğer işlem hijyenik bir sağlık kuruluşunda ve işin ehli bir hekim tarafından gerçekleştirildi ise geriye evde yapılan bakım ile  enfeksiyondan korunmak kalır. Kürtaj sonrası bakım konusunda antibiyotik ilacı kullanmak ayakta duş almak ve 3 hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınmak en önemli tedbirlerdir.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj