Kürtaj Sonrası Hamilelik Ne Zaman?

Kürtaj rahmin gebelik ürününden temizlenme işlemidir. Kürtaj her kadın için fiziki ve psikolojik olarak zorlu bir süreçtir. Eğer kürtaj zorunlu olarak yapıldı ise kürtaj olan kadın hemen gebe kalmak isteyecektir. Yalnız bu durum tıbbi olarak önerilmez. Rahmin  iyileşmesi ve gebelik için hazır hale gelmesi beklenmelidir.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

1 hafta kadar devam eder bu adet kanaması değildir. Kürtaj sonrası lekelenme kahverengi veya zaman zaman pıhtı gibi gelen kanamalar normaldir. Gerçek  adet kanaması 40-45 gün sonra beklenir. Adet kanamasıyla birlikte gebe  kalınma ihtimali yüksektir. Lakin  hekimler kürtaj sonrası hamilelik için en az 3 ay beklenmesi gerektiği konusunda hemfikirdirler. Rahim en az  3 ay sonra kendini toparlayacak iyileşecek ve gebelik için hazır hale gelecektir. Kürtaj sonrası  40-45 gün geçti ve hala adet olmadı iseniz gebe olma ihtimaliniz çok yüksektir. Hemen uzman kadın doğum hekiminize başvurup muayene olmalısınız. Eğer  kürtaj sonrası gebe kalmak için 3 ay beklediniz ve sonraki süreçte gebe kalmadı iseniz doktorunuz sizin için bir tedavi planlanacaktır. Düzenli kontrol ve tedaviyle gebe kalma ihtimaliniz artacaktır.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Ne Zaman Olmalı?

Özellikle zorunlu kürtaj sonrası kadınlar için en önemli konulardan birisi kürtaj sonrası hamilelik ne zaman olmalı dır. Çünkü  biran önce gebe kalmak psikolojik olarak yaşadıkları kayıp duygusunu aşmak isterler. Kürtaj sonrası gebe kalmak için rahimin iyileşmesi ve kendini toparlaması beklenir. Rahmin iyileşmesinin önündeki en büyük etken enfeksiyon riskidir. Kürtaj sonrası enfeksiyon riskine karşı  doktorlar 7 gün kadar cinsel ilişkiye girilmesini önermezler ve aynı zamanda havuz deniz gibi enfeksiyon bulaşma riski  yüksek olan yerlerden kaçınmak gerekir. Eğer kürtaj  sonrası rahmin iyileşmesine engel olacak bir problem yaşanmadı ve doktorunuzun verdiği antibiyotik ilaçları kullandı iseniz kürtajı takiben ilk 40-45 gün içerisinde adet kanaması beklenir. Adet kanamasıyla birlikte gebe kalma ihtimali başlamış olur. Fakat doktorlar kürtaj sonrası gebe kalmak için mutlaka 3 ay beklenmesi gerektiğini vurgularlar. Bu süre rahmin iyileşmesi ve sağlıklı bir gebeliğe hazır hale gelmesi için şarttır.

 

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj