Kürtaj Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olur? zorunlu kürtaj sonrası kadınlar tekrar gebe kalabilmek ,istenmeyen gebeliğini sonlandıran kadınlar ise tekrar istenmeyen bir gebelik yaşamamak için kürtaj sonrası ilk düşündükleri şey kürtaj sonrası gebelik ne zaman olur dur.

Kürtaj Sonrasında Gebe Kalmak

Gebe kalmak için tekrar yumurtlama döneminin yaşanması ve adet kanaması olması gerekir. Kürtaj sonrası kadınlar 1 hafta kadar lekelenme şeklinde bazen kahverengi bazen pıhtı halinde kanama ile karşılaşırlar bu durum adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Gerçek  adet kanaması kürtajdan 40-45 gün sonra yaşanır. Adet kanamasıyla birlikte gebe kalma ihtimalide başlamış olur. Fakat kadın doğum uzmanları kürtaj sonrası gebe kalmak için mutlaka 3 ay beklenmesi gerektiğini vurgularlar. Bu  süre  rahmin iyileşmesi ve kendini toparlaması tekrar bir cenini taşıyacak hale gelebilmesi için gerekli olan süredir.

Kürtaj sonrası 45 gün geçmesine rağmen adet kanaması yaşamadı iseniz gebe olma riskiniz çok yüksektir hemen doktorunuzla görüşüp kontrole gitmelisiniz. Kürtaj sonrası 3 ay bekleme sürenizi geçtiniz ve denemelerinize rağmen sonraki aylarda gebe kalamadı iseniz doktorunuzla görüşüp tedavi planlamanız önerilir. Bu tarz durumlarda ilk bakılan şey enfeksiyondur. Enfeksiyon genellikle kürtaj sonrası ilişkiye girmek için beklenmesi gereken süre olan 20 gün beklenmeden girilen ilişkidir. İlişki enfeksiyonun en önemli nedenlerinden birisidir ve mutlaka kürtajdan sonra 20 gün beklenmesi gerekir.Olası enfeksiyon durumlarında antibiyotik tedavisi planlanır ve tedavi sonrası gebe kalma ihtimali yüksektir.Enfeksiyon risklerinden korunmak gebe kalma ihtimalinizi artırır.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Ne Zaman Olur

Kürtaj sonrası kadın 40-45 gün sonra adet kanaması yaşar. Adet kanaması vücudun artık normal döngüye girdiğini iyileştiğini ve tekrar hamile kalabileceğini işaret eder. Fakat kürtaj sonrası 45 gün gebe kalmak için çok erken bir süredir. Kadının hem  rahim sağlığı hem psikolojik olarak hazır hale gelmesi beklenmelidir. Bu  bekleme süresini ise doktorlar 3 ay olarak belirlemiştir. Vücut en erken kendini 3 ay sonrasında toparlar ve yeni bir gebeliğe hazır hale gelir. Kürtaj sonrası  ilk 3 ay korunarak ilişkiye girilmeli yeni bir gebelikten kaçınılmalıdır. Sonrasında kadın kendini hazır hissediyor ve vücudu iyileşmesini tamamladı ise gebe kalmasında hiçbir sakınca yoktur.

 

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Vakumlu kürtaj fiyatları
Kürtaj sonrası dinlenme
Özel hastanelerde kürtaj ücretleri

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın