Kürtaj sonrası dinlenme

Kürtaj işlemi toplamda 15 dakika süren kolay bir işlem olsa da sonrasında mutlaka dinlenmek gerekmektedir. Halk arasında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması olarak bilinen kürtaj işlemi sadece gebeliği sonlandırmak için gerçekleştirilmez. Rahim içerisinde oluşan ve zararlı parçaların alınması işlemine de kürtaj denilir. Çünkü kürtaj vücutta istenmeyen parçanın kazınarak alınması işlemidir. Her ne kadar kolaylıkla gerçekleştirilen bir işlem olsa da, sonrasında dinlenme sağlanmadığın da kanama ve ağrı seviyelerinde artış olabilir.

Kürtaj sonrasında neden dinlenmek gerekir?

Hastanın daha çabuk iyileşmesi, kendini toparlaması ve normal hayatına geri dönmesi için kürtaj sonrası dinlenme tüm doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kürtaj işlemi sonrası karşılaşılabilecek normal ve normal olmayan belirtiler vardır. Kürtaj gerçekleştirildikten sonra, bir hafta on gün boyunca hafif ağrınız olması gayet normaldir. Ancak kürtaj işleminden 15 gün sonra hala ağrının ve kanamanın devam etmesi normal kabul edilemez. Kürtajdan sonra yaklaşık 3 ay adet düzensizliği yaşamanız normal kabul edilirken 3 aydan fazla süren adet düzensizlikleri yine normal kabul edilememektedir. Operasyon sonrası süreçte dinlenme gerçekleştirmeniz, rahim içerisindeki işlemin izlerini daha çabuk silmenizi sağlayacaktır. Vücudun kendini toparlaması ve dinginleşmek için dinlenmek özellikle önerilir. Çalışan bir bireyseniz en az bir haftalık izin alarak evinizde dinlenmeniz ve ağrı ve kanamanın seviyelerini kontrol altında tutarak, herhangi bir risk oluşumunun önüne geçmeniz gerekir. Kürtaj işleminden sonra vajina ve rahim yolu operasyon dolayısıyla enfeksiyona açık hale gelebilir ve işlemden hemen sonra çalışmaya başlamak iltihap riskini arttırır.

Kürtajdan sonra ne kadar dinlenmeli?

Yasal olarak belirtilen 10 haftalık kürtaj süresi dışında, mecburi olarak gerçekleştirilen kürtaj işlemlerinde daha uzun süre dinlenme ihtiyacı duyulabilir. Riskli gebeliklerin sonlandırılması için gerçekleştirilen kürtaj işleminde ceninin büyüklüğü dinlenme suresinin belirlenmesi ile doğru orantılıdır. Ortalama olarak kürtaj operasyonundan sonra 1 hafta ile 2 hafta arasında yatarak dinlenilmesi rahmin ve vajinanın kendini toparlaması, gündelik hayata geçildiğinde sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Kürtaj işleminden sonra bir hafta kadar hafif kanama ve ağrı yaşamınız normaldir bu süreyi dinlenerek ve güzel bir beslenme programıyla kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Call Now ButtonBize Ulaşın