Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Zorunlu gebelik sonlandırma veya istenemeyen gebelik sonlandırma işleminin ardından en çok merak edilen konu tekrar ne zaman cinsel ilişkiye girilebileceğidir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki de önemli olan  vücudun iyileşmesi ve rahmin cinsel ilişkiye hazır hale gelmesidir. Rahim ağzı kürtaj sonrası hala açık halde olacağından enfeksiyon riski çok fazladır. Enfeksiyon risklerinden korunmak için mutlaka doktorunuzun verdiği antibiyotik kullanılmalıdır, havuz, deniz, jakuzi ve küvete girmekten kaçınılmalı ayakta duş alınmalıdır. Enfeksiyon riski cinsel ilişkiyle en yüksek seviyelere çıkar. Kürtaj sonrası enfeksiyon  durumu ise kürtaj yapılan kadın tarafından çok ağrılı bir süreç ve tedavisi  zor olan bir durumdur. Enfeksiyon riskinin önüne geçmek için rahim iyileşene kadar cinsel ilişki önerilmez.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki için rahim ağzının kapanması ve rahmin iyileşmesi beklenmelidir. Tam olarak cinsel ilişki için hazır hale gelmek ise 7 günü bulacaktır. Kürtaj sonrası 20 gün boyunca mutlaka cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Cinsel ilişkiyle enfeksiyonlar çok daha hızlı yayılır. Prezervatifle cinsel ilişki de önerilmez. Prezervatif enfeksiyonları engellemek için yeterli değildir. Diğer  bir konuda  kürtaj sonrası bir hafta kadar kanama devam eder ve tekrar yumurtlama dönemine girilir ve buda tekrar gebelik riski demektir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki için 7 gün beklendikten sonrada mutlaka  korunarak cinsel ilişkiye girilmelidir. Zira kürtajdan 15 gün sonra yumurtlamalar başlayabilir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Günah Mı?

Kürtaj günah mı konusuyla ilgili dinimizde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Kürtaj hem fiziki hem psikolojik olarak  yıpratıcı bir süreç olmasından dolayı akla bu tür sorular gelebilmektedir. Yalnızca kürtaj olan kadının  kendini toparlaması iyileşmesi ve enfeksiyon riski ortadan kalktıktan sonra  bu yaklaşık 7 gün gibi bir süreye tekabül eder, tekrar gebelik riskine karşı korunarak cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir problem yoktur.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkide Acı

Eğer kürtaj sonrası cinsel ilişkide acı şikayeti ile gelen hasta olursa ilk  akla gelen şey enfeksiyondur. Kürtaj sonrası cinsel ilişki için gerekli süre beklenmemiş yada verilen antibiyotik ilaçlar kullanılmamış olabilir. Öte yandan enfeksiyon olmadan da  kürtaj sonrası cinsel ilişkide acı normaldir. Rahimde kasılmalar olur ve rahim toparlanmaya, kendini iyileştirmeye çalışır. Korkulacak bir durum değildir. Tam olarak iyileştikten sonra geçecektir.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj