Kürtaj Sonrası Bakım

Tıp teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kürtaj işlemlerinde de değişiklikler olmuştur. Artık kürtaj işlemleri yeni yöntemler ile çok daha kısa sürede ve çok daha az komplikasyon riski ile yapılabilmektedir. Kürtaj küçük cerrahi işlemler sınıfında yer alsa da hasta için fiziksel ve psikolojik olarak yorucu olmaktadır. Her anne adayı için kürtaj yaptırmaya karar vermek bir hayli zor bir süreçtir. Kürtaj işlemi sonrasında kişiler kendilerini fiziksel olarak iyi hissetmeyebilir ayrıca duygusal gerilimler yaşayabilirler. Günlük hayata daha kısa sürede dönebilmek için kürtaj sonrası bakım bir hayli önemlidir.

Kürtaj Sonrası Bakım İçin Öneriler

Kürtaj işlemi sonrasında birkaç gün boyunca vajinal kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar birkaç gün içerisinde azalarak bitecektir. Ancak bu süreçte aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı arttıracağı için kullanılmaması gereklidir.

Kürtaj sonrası en temel risk enfeksiyondur. Bu nedenle günlük hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. Kürtaj sonrası ilk 10 boyunca deniz, havuz, sauna gibi etkinlikler yapılmamalıdır. Ayrıca kanama için tampon yerine hijyenik pedler tercih edilmeli ve sık sık değiştirilmelidir.

Kürtaj işlemi sonrasında doktorunuzun size önerdiği kanama azaltıcı, ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçlar varsa bu ilaçları düzenli bir şekilde almaya özen gösterilmelidir.

Kürtaj işleminden 1 hafta sonra kontrolünüz olacaktır. Kendinizi çok iyi hissetseniz bile mutlaka bu randevuya gitmelisiniz.

Kürtaj Sonrası Rahim Enfeksiyonu

Kürtaj işlemi sonrası cinsellik tüm çiftlerin merak ettiği bir konudur. Kürtajdan sonra ilk 2 hafta süresince enfeksiyon gibi bir risk ile karşı karşıya kalmamak için cinsel ilişkilerden kaçının. Ayrıca 15 gün içerisinde tekrar ovulasyon yani yumurtalama süreci olacağı için mutlaka korunarak cinsel ilişki yaşayın. Aksi halde tekrar gebe kalma durumunu yaşayabilirsiniz.

Kürtaj işlemi sonrasında kusma, kramplar, mide bulantısı ve yorgunluk gibi şikayetleriniz olabilir. Bu tür şikayetleriniz birkaç gün içerisinde geçecektir.

Vücudunuzun daha hızlı iyileşebilmesi için beslenme düzeninize dikkat edin. Vitamin ve protein bakımından zengin yiyecekler tüketin. Bu süreçte alkol ve sigara tüketmeyin.

Vücudunuz yorgun olacağı için uyku ihtiyacınız artacaktır. Günde en az 8 saat düzenli uyumaya özen gösterin.

Call Now ButtonBize Ulaşın