Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj sonrası ağrı: Halk arasında çocuk aldırma olarak bilinse de sadece çocuk aldırma için yapılmaz, patolojik örnek almak miyom ya da nodülleri temizlemek içinde yapılabilir. Kürtaj kısaca rahmin temizlenmesi işlemidir ve rahim boşaltıldığı tahliye edildiği için kramp tarzı kasıklarda ve belde ağrılar olabilir. Bu ağrılar normaldir ve aslında rahim kendini bu kasılmalar sayesinde içinde biriken kan ve pıhtıları dışarı atabilir. Bu açıdan bakıldığında krampların olması gereklidir.

Kramp ve kasılmalar sayesinde rahim temizlenir. Bu ağrıların kanamayla eşit orantıda her gün azalarak 15 gün içerisinde bitmesi gereklidir yalnız kasık ağrıları acı eşiğine bağlı olarak çok az bir miktarda bir aya kadar sürebilir. Bir ayı geçen kanama ve şiddetli ağrılarda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Ağrı

Kürtaj işlemi iki farklı türde yapılan bir işlemdir. Rahimde miyom, polip ya da kist gibi patolojik durumlarda cerrahi kürtaj tercih edilirken bebek aldırma için kürtaj genelde vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılır. Vakumlu kürtaj sonrası ağrı cerrahi kürtaja göre daha azdır ve ağrı basit ağrı kesici ilaçlarda giderilebilmektedir.

Kürtaj sonrası ağrı her kadında aynı şiddette değildir. Ağrılı adet görenlerde kürtaj sonrası ağrı daha fazla hissedilir. Bunun sebebi rahim kasılmalarının, dismenore sendromu yani adet kanamalarını ağrılı olması sorununu her ay yaşayan kadınlarda daha şiddetli olmasıdır. Adetin aşırı şiddetli olmasının sebebi rahim kasılmalarının normalden daha sık ve daha şiddetli olmasıdır. Bu durum kürtajdan sonra ağrıyı da doğrudan etkileyen bir durumdur.

Kürtaj, rahim içinin gerek gebelik materyallerinden gerekse istenmeyen dokulardan temizlenmesi için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Dışarıdan bir müdahale de tıpkı adet dönemin olduğu gibi rahimde kasılmalara neden olarak kürtaj sonrasında şiddetli ağrı hissedilmesine neden olabilir. Vakumlu kürtajdan sonra ağrıyı en aza indirmek için hastaya henüz anestezi altında iken ağrı kesici verilir. Özellikle de genel anestezi ile kürtaj olan kadınlarda kürtaj sonrasında ağrı daha kontrollü şekilde ilerler. Bunun sebebi kısmen de olsa anestezi etkisinin rahmin toparlanmaya başladığı ilk saatlere kadar devam etmesidir.

Uygulanan anestezi sedasyon anestezidir ve bu anestezi türü büyük cerrahi operasyonlarda kullanılan narkozlu anestezi ile aynı değildir. Sedasyonlu anestezi hastanın işlem sırasında uyumasını sağlar ve bu şekilde hasta acı ya da ağrı hissetmeden işlem tamamlanır. İşlemden hemen sonra hasta dinlenme odasına alınır ve birkaç dakika içinde uyandırılır. Kanama ve ağrı kontrollü düzenli olarak yapılan hasta 1-2 saat içinde evinde dinlenmek üzere taburcu edilir. Uyandığında ağrısı olan hastalara ağrı kesici tedavisi uygulanır ve evde kullanması için de reçetesine antibiyotik ile birlikte ağrı kesici yazılır.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj sonrası iyileşme süreci

Kürtaj sonrası ağrı normaldir ve ağrının şiddeti biraz önce de dediğimiz gibi değişkendir. Vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci kürtaj ameliyatına göre daha hızlıdır ve bu da vakum ile kürtaj sonrası ağrı süresini ve şiddetini de ciddi oranda azaltır.

Kürtaj Sonrası Rahim Ne Zaman Toplanır?

Kürtaj sonrasında rahmin kendini toparlaması için gerekli süre ortalama 3 aydır. Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyulduğu takdirde işlemden hemen sonra rahim iyileşmeye başlar ve yaklaşık 3 ay sonra rahim tam olarak iyileşmiş sayılır.

Kürtaj Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Her kadın gündelik hayatında bazı ağrı şikayetleri ile ağrı kesici içer ve bu ağrı kesiciler şikayetleri azaltır ya da tamamen ortadan kaldırır. Ağrı kesici tedavisini doktorunuz sizin için belirler ve düzenli olarak kullanmanızı tavsiye eder. Kürtaj sonrası ağrı ya da diğer tüm ağrılar gerek enerjinizi gerekse de yaşam kalitenizi düşürerek sizi olumsuz etkiler. Kürtaj sonrasında ağrı kesici kullanmak kürtaj sonrası halsizlik, kramp gibi şikayetleri azaltır. Kürtaj sonrası ağrı sürekli değildir ve size verilen ilaçlar bittiğinde büyük olasılıkla ağrılarınız tamamen geçmiş olacaktır.

Ancak kürtajın üzerinden 15 gün geçmesine rağmen halen ağrılarınız aynı şiddette devam ediyorsa bu durumda acilen doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Kürtajdan Sonra Ağrı Neden Olur?

Kürtajdan sonra neden ağrı olur

Kürtaj sonrası ağrının birden çok nedeni vardır. Rahim, kaslardan meydana gelen bir organdır ve kasılmalar bu nedenle daha ağrılı bir hal alabilir. Kürtaj sonrası ağrı azalarak geçecektir. Bu süreçte ağrı kesici içerek ağrınızı azaltmanız mümkündür.

Ancak bazı ağrılar kürtaj sonrası komplikasyonların belirtileri olabileceğinden dolayı bu süreçte bedeninizi iyi dinlemeniz önemlidir.

Eğer ağrınız giderek azalmış ise ve sonrasında yeniden şiddetlenerek devam ediyorsa bu durum hematom yani rahimde kan birikmesinin bir belirtisi olabilmektedir. Rahimde kan birikmesi şiddetli ağrılara neden olan bir kürtaj yan etkisidir ve mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Kürtaj sonrası rahim ağzının kapanması rahim içinde kan birikmesine neden olur ve biriken kan hastada aniden şiddetli ağrıların başlamasını tetikler. Bu durumda kapanan rahim ağzına hekiminiz küçük bir kesi atarak biriken kanın dışarı akmasını sağlar ve ağrı ortadan kalkar.

Bir başka ağrı sebebi de kürtajdan sonra rahimde parça kalmasıdır. Kürtaj sonrası rahimde parça kalmasına karşın hekiminiz kürtaj tamamlandıktan sonra ultrason ile rahim içini kontrol eder ve bir parça kalmış ise bunu küret yardımı ile çıkartarak işlemi sonlandırır.

Kürtaj sonrası rahimde parça kalması son derece nadir görülen bir durumdur ve hastada kürtaj sonrası şiddetli kanama ve ağrı ile kendisini gösterir. Bu gibi kürtaj riskleri her zaman olsa da görülme olasılığı son derece düşüktür. Bu nedenle kürtaj sonrası ağrı normalin dışında çıkmış ise ve giderek artıyor ise acilen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Doktorunuz, soruna neden olan komplikasyonu tespit ederek gerekli tedaviyi uygulayarak şikâyetlerinizi ortadan kaldıracaktır.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kürtaj sonrası ağrı olmaması için yapılması gerekenler

Kürtaj sonrası vücut kendini korumaya alır ve toparlamaya çalışır. Kürtaj yapan doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Antibiyotik enfeksiyon riskini azaltır. Eğer enfeksiyon olmazsa ağrıda az olur. Ağrı kesici ilaçlarda kasık ve bel ağrılarının daha az hissedilmesine yardımcı olur ve süreç daha kolay atlatılır. Fakat dikkat edilmesi gereken konu sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanızdır, farklı ağrı kesiciler kanamanızın artmasına sebep olabilir,  bu hususa dikkat edilmesi gerekir.  Operasyon sırasında vücut yorulduğu için ve kan kaybı yaşandığı için vücudun bağışıklık sistemi zayıflayabilir.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için gerekli vitamin ve mineralleri almalı ve dengeli beslenmek gerekir. Aynı zamanda grip gibi salgın hastalıklardan korunmalı ve çok kalabalık enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ortamlardan kaçınılmalıdır. Çok ağrılı durumlarda sıcak su torbaları da kasık üzerine uygulandığında ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. Şikayetlerinizin 1 ay gibi bir sürede azalarak bitmesi beklenir. Yalnız bu ağrılar adet sancısı kadar olan ağrılardır. Çok büyük tahammül edilemez ağrılar değildir. Genel olarak rahmin kendini toparlaması ve iyileşmesiyle ağrı ve kanama diner. Yaklaşık 45 gün sonra tekrar adet kanaması gerçekleşebilir ve yumurtlamayla birlikte tekrar gebe kalma ihtimali oluşur. Fakat hekimler yeni bir gebelik için mutlaka 3 ay beklenmesi konusunda hemfikirlerdir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Bebek aldırma fiyatları ne kadar?
Kürtaj yaptırmak ne kadar sürer?
İstanbulda vakumlu kürtaj

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj