Kürtaj Olmak Günah Mı? Ne Yapmalıyım?

Kürtaj olmak günah mı? Çocuk aldırmak hakkında ;ister zorunluluktan ister istenmeyen gebelikten kaynaklı  olsun en çok tereddüt yaşanılan ve sorgulanan konu kürtaj olmak günah mı dır. Ülkemizin nüfus çoğunluğu Müslüman halk alemini kapsar. Müslümanlık sevgi, saygı ve hoşgörü dini olmasından kaynaklı kürtaj konusunda çok tereddüt yaşanmakta ve kafa karışıklığı vardır. Müslüman aleminin kılavuzu olan Kuranı Kerim’in yazıldığı dönemde çocuk aldırmak yaygın olmayan bir durum olmasından kaynaklı kutsal kitabımızda yer almamaktadır.

Sadece yaşam hakkından bahsedilir fakat anne karnındaki fetüsün birey olarak kabul edilip edilmemesi tartışmalı bir konudur. Aynı zamanda hadisi şeriflerde de  kürtaj konusuyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat  ülkemizde yasal olarak zorunlu kürtaj harici gebeliğin ilk 10.haftasına kadar çocuk aldırılabilir.10 haftadan sonra çocuk aldırmak mümkün değildir ve yasal olarak suç kabul edilir.

40 Günden Önce Kürtaj Olmak Günah Mı?

Kürtaj yaptırmanın günah olup olmadığı kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de  ve hadisi şeriflerde tam olarak açıklayıcı bir bilgi bulunmadığı için net olarak bilinmemektedir. Fakat  Müslümanlık hoşgörü dinidir ve  her canlının yaşam hakkı vardır. Anne karnındaki fetüsün birey olup olmadığı ise tartışmalıdır. Anne karnındaki bebeğin 40   günü yaklaşık olarak 6 hafta ve 1 buçuk aya tekabül eder ülkemizde ise yasal olarak kürtaj 10 hafta yani 2 buçuk aya kadar yapılabilir. Sonrasında yasak ve yapılırsa suç teşkil eder. Yalnız tıbben kadın doğum uzmanları kürtaj için en iyi vakit olarak 5 ve  6. haftalar olduğu konusunda hemfikirlerdir.5 hafta öncesinde fetüs çok küçük olduğu için tam olarak rahmin temizlendiğinden emin olamazlar ve parça kalması gibi riskler oluşturur.

5 Haftalık Kürtaj Günah Mı?

Gebeliğin ilk 5 haftasında  kürtajın günah olduğuyla ilgili bilinen net bir hadis veya Kutsal kitabımızda yazan bir ayet yoktur. Yalnızca  genel olarak yaşam hakkından ve cana kast etmekten bahsedilir fakat  anne karnındaki 5 haftalık fetüsün ruhu olup olmadığıyla ilgili bir netlik yoktur. Bu  yüzden 5 haftalık kürtaj günah yada değil diyemeyiz. Tıbbı olarak baktığımızda 5 hafta altındaki  fetüs milimetrik boyutlardadır ve ultrasonla bile tespit etmek çok zorken kürtaj yapmak pek tercih edilmez. Çünkü kürtaj işlemiyle tam olarak temizlenip temizlenemediği bilinemez. Doğru olan 6. Haftayı beklemek ve sonrasında kürtaj yapmaktır.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtajdan 1 ay sonra bunları yapmayın
Gizli kürtaj nasıl yapılır
Kürtaj sonrası bilinmesi gerekenler

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın