Kürtaj Nasıl Yapılır? Detaylarıyla İncele

Kürtaj istenmeyen gebeliklerin isteğe bağlı veya problemli gebeliklerin  zorunlu olarak sonlandırılmasına verilen isimdir. İsteğe bağlı kürtajlarda yasal süreç olan 10 hafta içerisinde kürtaj yapılabilir. Zorunlu kürtajlarda yasal sürece bakılmaksızın kürtaj yapılabilir. Eğer gebelik haftası uygun yada kürtaj yapılması zorunlu ise en çok merak edilen ve araştırılan konu kürtaj nasıl yapılır ve detaylarıdır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle uzman kadın doğum hekiminiz ultrason muayenesi ile gebelik haftanızı teğet eder ve fetüsün rahmin neresine tutunduğuna bakar.
  2. Seçilen anestezi yöntemine göre anestezi uygulanır. Lokal anestezide sadece rahim ağzı ve rahime anestezi uygulanır  daha uygun olmakla birlikte ağrı acı hissetmezsiniz fakat tüm sürece şahit olursunuz buda psikolojik olarak sizi yıpratabilir. Genel anestezide ise kürtaj süresi boyunca tamamen uyursunuz. Kürtaj bitiminde uyanır ve günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Genel anestezide kadın kürtaj sürecini görmez ve psikolojik olarak daha hızlı toparlanır.
  3. Anestezi işlemini takiben vajina ve rahim ağzı özel solüsyonlarla temizlenir ve olası enfeksiyon risklerine karşı önlem alınmış olur.
  4. Rahim ağzı buji adı verilen bir alet yardımıyla düzleştirilir ve dilatosyon işlemiyle genişletilir.
  5. Yumuşak ve esnek olan kanüller rahim ağzından geçirilerek  rahim içine ulaştırılır. Kanüle enjektör adı verilen  özel bir alet bağlanır ve enjektörün düğmesi açılır. Enjektör ters vakum yaratır ve ileri geri hareket ettirilerek rahim gebelik ürününden temizlenir. Bu işleme rahim tamamen temizlenene kadar devam edilir.
  6. Rahim temizlendikten sonra kanül rahimden çıkarılır ve hasta  uyanması  ve dinlenmesi için uygun bir odaya alınır. Kısa bir dinlenme sonrası hasta ayağa kalkabilir.
  7. Kürtajdan hemen sonra kürtaj operasyonunu yapan doktor ultrason muayenesi ile kadını muayene edip rahmini kontrol eder, parça kalıp kalmadığına ve rahmin durumuna bakar.
  8. Uygun ağrı kesici ve reçeteler reçete edilerek hasta evine uğurlanır.
  9. Kürtajdan 2-3 saat sonra sıvı şeyler yiyebilirsiniz .Ve kürtaj yapıldığı gün anestezi etkisi devam ettiği için araba kullanmak gibi  dikkat gerektiren işlerden kaçınmakta fayda vardır.

 

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

vakumlu kürtaj nasıl yapılır

Hastanın tam olarak uyuduğundan emin olunduktan sonra spekulum adı verilen alet vaginaya sokulur ve rahim ağzı görünür hale getirilir. Daha sonra vajina özel dezenfektanlar ile temizlenir. Teneculm ismi de verilen tek dişli denilen  aletle rahim ağzı üst dudaktan tutulur çekilir ve düz hale getirilir.

Gebelik haftası önceden belirlendiğinden uygun  buji denilen demir çubuklar ile rahim ağzı  plastik kanüllerin geçeceği şekilde genişletilir. Plastik kanül içeriye sokulduktan sonra  elektrikli vakum ile çalışıyorsak makine çalıştırılır karmen kanülü ile çalışıyorsak negatif basınç  yapıldıktan sonra enjektördeki tıpa açılır ve negatif basınç bitinceye  kadar materyal çekilir, yeniden negatif basınç yapılır yeniden çekme işlemi yapılarak içeride parça kalmayıncaya kadar işleme devam edilir bazen son dönemde karmen kanülü yetmeyebilir ve küret denilen demir çubuklar ile kısa süreli kazıma işlemi yapılabilir. İşlem bittikten sonra verilen anestezinin hafifliğinden dolayı hasta kısa sürede uyanır.

Merkezimizde çoğunlukla rahim ağzının açılmasında buji denilen demir çubuklar kullanılmamaktadır. Doğrudan plastik kanüller ile içeriye girilir ancak zorlanan vakalarda buji kullanılır.

 

Kürtaj Eskiden Nasıl Yapılırdı?

Kürtaj eskiden nasıl yapılırdı

Vakumlu kürtaj öncesinde kürtaj küret adı verilen kaşık benzeri aletler ile yapılırdı. Rahim içi dokusunun kazınması ile yapılan küretaj işleminde rahim içinden gebelik tahliye edilir. Aynı zamanda polip, kist gibi dokuların çıkartılması için de kürtaj yöntemi kullanılır. Rahim içi kazıma işlemi geçmiş yıllarda son derece tehlikeli ve geri dönüşü imkânsız komplikasyonlar ile sonuçlanmıştır. Bu nedenle de son yıllarda vakumlu kürtaj tercih edilmektedir.

 

Rahim Ağzının Açılamadığı Durumlarda Nasıl Yapılır?

Geçirilmiş iltihaplara bağlı bazen rahim ağzını genişleterek plastik kanülün içeriye girmesini sağlayamayız. Bu durumlarda zorlanmamalıdır. Aksi takdirde rahim delinmesi gelişebilir. Tecrübeli hekim bu gibi durumlarda tabloyu nerede keseceğini, ne şekilde devam edeceğini iyi bilir. Bu durumda hasta uyandırılır kendisine uyandıktan sonra tablo anlatılır ve nasıl bir yol çizeceğimiz planlanır.

FİGO nun sınıflamasında belirtilen gebeliğin büyüklüğüne göre rahim ağzının açılarak kısmı düşük yaptıran cytotec gibi ilaçların dozu ayarlanır ve hastane koşullarında beklenerek kanama ve rahim ağzının açılması belirlendikten sonra yeniden hasta uyutularak işleme son verilir. Çok nadir vakada günler sürecek bir işlemdir bu Bazen sabırla beklemek gerekebilir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz

Gizli kürtaj nasıl yapılır?
kürtaj hakkında merak edilen sorular
kürtaj işlemi detaylı incele

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj