Kürtaj Kaç Saat Sürer? Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kürtaj ne kadar sürede yapılır: Kürtaj kelime anlamıyla kazımak anlamına gelir ve rahmin gebelik ürününden kazınması demektir. kürtaj olmaya karar veren ya da zorunlu kürtaj olmak durumunda olan kadınların en çok merak ettikleri konular ‘Kürtaj nasıl yapılır?, ‘Kürtaj ne kadar sürede yapılır?’,”kürtaj nerede yapılır?”,”kaç paradır?”,”en iyi kürtaj doktoru kimdir?” gibi  soruların ardı arkası kesilmez.Çok yakın arkadaşlara danışılır,ortalıktan el ayak çekildiğinde internet yolu ile araştırmalar başlar..

Kürtaja karar verilmesi bazen çift bazen de kadın tarafından çok zor bir durumdur. Bebek aldırmak bazen zorunlu bazen de isteğe bağlı olabilir. Çocuk doğurmak ne kadar doğal bir süreçse her ne sebeple olursa olsun eğer yasal süreç olan ilk 10 haftayı geçilmemişse çocuk aldırmakta doğal bir süreç ve her kadının hakkıdır.

Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusunu cevabı hakkında internet ortamında, oldukça yanlış bilgiler vardır. Kürtaj yaptırma işlemi diğer operasyonlar gibi saatler sürmez aksine çok kısa bir işlem olup en fazla on dakika  içerisinde işlem tamamlanır.Hastanede bu iş için kalış süresi çok değişmektedir.Kürtaj için profesyonel çalışan hastanelerde kalış süresi ise çoğunlukla bir saat kadar süren bir işlemdir.Bu işin bu kadar kolay olmasında yatan en önemli şey 1980 li yıllardan bu yana vakum sisteminin gelişmesidir.

Kürtaj Aşamaları ve Ortalama Süreleri

Kürtaj ne kadar sürede yapılır? aşamaları nelerdir?

 

Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusunun cevabı işlemin yapılacağı yere göre değişir. Devlet hastanesinde kürtaj olacaksanız hasta yoğunluğuna göre bekleme süreniz değişebilir. Özel hastane veya klinikte kürtaj olacaksanız randevu saatinde gider ve sıra beklemeden zamandan kazanarak kürtaj yaptırabilirsiniz.

Kürtaj doktorun ultrason muayenesi ile başlar. Bu işleme gebelik haftası ve ceninin konumunu belirlemek için ihtiyaç duyulur. Ultrason muayenesi yaklaşık 5 dk. kadar sürer.Ultrason muayenesi ile gebelik haftası belirlenmesi ile birlikte anamnez dediğiniz sorgulama işlemleri başlanır ve dikkatlice küçük notlar alınarak devam eder.

  • Hastanın yaşı
  • Geçirdiği hastalıklar,ameliyatlar
  • Gebelik sayısı ,düşük,kürtaj sayısı,doğum şekilleri
  • Kullandığınız ilaçlar
  • Alerji olup olmadığı
  • Medeni durumunuz

Gibi bir çok soru yöneltilir.Küçük bir operasyon olmasına rağmen işlem öncesi gözden bir şey kaçmasına müsaade edilmemeli ve dikkatle sorgulanmalı ve küçük notlar alınmalıdır.

Seçilen anestezi yöntemine göre genel ya da lokal olarak anestezi uygulanır birkaç dakika hastanın uyuma-uyuşması beklenir.Hastanede anestezi işleminin çoğunlukla anestezi teknisyenleri sağlar ama özellikli hastalarda mutlaka anestezi hekimine danışılır ve gerekli olursa da işlemin başında beklemesi sağlanır

Hastanın uyuma ya da uyuşması sonrası vajinaya spekülüm denilen bir alet sokularak rahim ağzı görülür hale getirilir ,vajina antiseptik bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı üst dudaktan tek dişli denilen bir alet ile tutularak rahim fikse edilir.Ben çoğunlukla karmen kanüllerini direk olarak rahimin içine sokmaya çalışarak başlarım, çoğunlukla da plastik kanüller özellikle doğum yapmış hastalarda çok rahat içeriye girer. Plastik kanülü sokmakta zorlanırsam buji denilen demir çubuklarla genişletme işlemi yaparım. Kanül rahim içine girdikten sonra kanülün ucuna karmen enjetörü takarak negatif basınç ile içerideki embryo bölümlerini çekmeye başlarım.Vakumlu kürtaj  yaklaşık 3-10 dakika kadar sürer. Küretler ile kazıma işlemi yapılacaksa bu yöntem biraz daha uzun sürebilir.Hekimler çok pratik ve kolay olması nedeniyle kürtaj işleminde sadece vakum sistemini kullanıyorlar.Yıllardır vakum sistemi gebelik sonlandırma işleminde kullanılan tek yöntemdir. Eğer rahim içinden menopoz da kanama gibi bir neden ile parça alacak  veya içeride polip gibi küçük et parçaları için kürtaj yapacaksak küretler ile parça almayı tercih etmek diğer bir pratik kullanımdır.

Kürtaj işleminin bittiğine karar verirsek mutlaka içeride parça kalıp kalmadığını kontrol etmek için ultrason ile muayene edilir.Rahim içinin temiz olduğuna inanırsak hasta uyandırılır.. Hasta 3-5 dakika gibi kısa bir sürede uyanır ve kendine gelir. Genel olarak dinlenme ihtiyacı duymazlar ama tercihe bağlı olarak dinlenmesi için uygun,tek başına dinlenebileceği özel odaya alınır.Hasta tek başına geldi ise mutlaka bir pesonelin başında beklemesi sağlanır.

Hasta dinlenmesin tamamlanmasından sonra doktor ile görüşmesi sağlanır.Bu konuşmada yasaklar söylenir ,kullanacağı ilaçlar planlanır.Bizlere ulaşması için kartlar verilerek taburcu edilir.

Kürtaj Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kürtaj süresi

Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusu her kürtaj olmak isteyen kadının aklını oldukça meşgul eder. Ancak işlem düşünüldüğü gibi saatler değil sadece 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yapılır ve hasta sağlıklı bir şekilde yürüyerek sağlık kuruluşundan ayrılır. Kürtaj işleminin kısa sürmesi ve kişinin rutin hayatına hızlıca geri dönebilmesi kürtaj yapılan kadının psikolojisi açısından çok önemlidir. Kürtaj yaptırmak başlı başına bir travma iken bu işlemin uzun sürmesi fikri süreci çok daha zora sokar. Kürtaj kaç saat sürer sorusunun tersine kürtaj sadece dakikalar sürer diyerek kürtaj yapılacak hastanın rahatlamasını kafasında ki kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusundan kurtulmasını sağlayabiliriz.

Kürtaj Ne Kadar Sürer ve Nasıl Yapılır?

Kürtaj yapılış amacına göre farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusunun cevabı da aslında buna göre değişir.

Vakumlu Kürtaj Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusunun cevabı aslında en çok da vakumlu aspirasyon kürtaj için sorulur. Vakumlu kürtajın süresi cerrahi kürtaja göre oldukça düşüktür.

Vakumlu kürtaj yapılmadan önce hastanın gebelik haftası hesaplanır ve gerekli tetkikler tamamlandıktan sonra bir sorun yoksa hasta kürtaj için hazırlanır. Kürtaj öncesi hazırlıklar tamamlandığında hasta genel anesteziyi tercih etmiş ise anestezi uzmanı sedasyonlu anestezi uygular ve birkaç dakika içinde hasta uykuya dalar. Lokal anestezi ile kürtaj yapılacak ise de jinekolog işleme başlamadan önce rahim ağzını anestezik iğneler ile uyuşturur.

Her iki anestezi de kısa süre beklenir ve etkisi tam olarak görülmeye başlandıktan sonra kanül denilen ince plastik borular rahim ağzından içeri doğru sokulur. Bu içi boş ince borular, bir kurşun kalemden daha incedir ve gebelik ürününün negatif basınç ile emilerek çekilmesini sağlamak için gereklidir. Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusunun cevabı da aslında bu kısa sürede gizlidir. Vakum aspirasyon sistemi son derece hızlı kürtaj işlemi sağlamasının yanı sıra kürtaj sonrası kanama, ağrı gibi yan etkileri de önemli derecede azaltır.

Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorusuna verilecek en kesin cevap ise 5-10 dakikadır. Kürtaj işlemi sona erdikten sonra siz hala anestezi etkisindeyken kanüller rahim içinden çıkartılır. Ardından hekimini rahim içini parça kalma ihtimaline karşın ultrason ile inceler. Kürtaj sonrası parça kalması normalden şiddetli ağrı ve yoğun kanamalara neden olabileceğinden dolayı bu işlem büyük önem taşır. Kürtaj sonrasında rahimde parça kalmış ise küret denen bir kürtaj aleti ile parça ya da parçalar çıkartılarak işlem sona erdirilir.

Kürtaj sonrası hasta dinlenme odasına alınır. Ortalama 1 saat kadar istirahat etmesi sağlandıktan sonra hekim kanama, ağrı gibi beklendik komplikasyonların kontrolünü yapar. Her şey yolunda ise hasta dinlenmek üzere taburcu edilir.

Cerrahi Kürtaj Ne Kadar Sürede Yapılır?

Cerrahi kürtaj ne kadar sürede yapılır

Kürtajın yapılış amacı her zaman istenmeyen gebeliğin sonlandırılması değildir. Bazı rahim hastalıklarının tanısı ve tedavisi için yapılan kürtaja cerrahi kürtaj ya da kürtaj ameliyatı adı verilir. Cerrahi kürtajda vakum yöntemi tercih edilmez. Rahim ağzı buji ya da spekulum ile genişletildikten sonra rahim içinde bulunan yabancı dokular küret ve diğer kürtaj aletleri yardımı ile çıkartılır. Kürtaj nasıl yapılır sorusunun cevabı cerrahi kürtaj için merak ediliyorsa işlem bu şekilde gerçekleştirilir. Cerrahi kürtaj sonrası iyileşme süreci vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci ile kıyaslandığında daha uzun ve ağrılı sürer. İşlem sonrası daha ağrılı geçer ve kanamanın daha fazla olması beklenir.

Kürtaj En Erken Ne Zaman Yapılır?

Gebelik kesesi  ultrasonda göründükten sonra hasta için en uygun kürtaj süresi gelmiş demektir. Kürtaj için gerekli testler yapıldıktan sonra varsa hastalık öykünüz ya da hastalık geçmişiniz konusunda doktorunuz size birkaç soru sorar. Bu süreçte net bilgiler vermeniz sağlığınızın korunması ve gerekli ise olası bir durumda acil bir müdahale yapılması için gerekli hazırlıkların yapılmasını sağlar. Vereceğiniz tüm bilgiler kürtaj işleminiz ile birlikte hastanemizde gizli tutulur. Bu nedenle herhangi bir konuda konuşurken endişe duymanıza gerek yoktur.

Tüm testler ve tetkikler sorunsuz ise kürtaj için genel anestezi veya lokal anestezi tercihine göre gerekli anestezi işlemleri uygulanır. Her iki anestezi türü hakkında bilgiyi, avantajları ve dezavantajları doktorunuz işlemden önce sizinle paylaşarak ve kararı size bırakacaktır. Hasta uyuduktan sonra ya da rahim ağzı tam olarak uyuştuktan sonra vakumlu kürtaj için kullanılan kanül adlı milimetrik borular rahim ağzından rahim içine doğru yerleştirilir. Kanüller bir kurşun kalemden daha içinde içi boş plastik çubuklardır ve işlem için gerekli olan vakum cihazının rahim içine zarar vermeden hareket etmesini sağlamak amacı ile kullanılır. Vakumlu kürtaj süresi yaklaşık 5-10 dakika arasında tamamlanır. İstanbul kürtaj fiyatları gibi vakumlu kürtajın süresi de gebelik haftasına bağlı olarak değişir.

Kürtaj yasası gereği kürtajın yapılabildiği süre hamileliğin 10. haftası ile sınırlandırılmıştır. Bu süre kadının sağlığını hatta hayatını korumak için belirlenmiş bir süredir ve gebeliğin 10. haftasını dolduran bir kadına yasal olarak kürtaj yapılması mümkün değildir.Birçok Avrupa ülkesinde 14 hatta 20. Haftaya kadar isteyen bir kadın gebeliğini kendi isteği üzerine sonlandırabilmektedir. Bizim ülkemizde yasa koyucu bu hafta sınırını 10. Hafta olarak belirlemiştir. İşlem kolaylığı sağlaması ve kadının kürtajın yan etkilerinden daha az zarar görmesi açısından biz hekimler çoğunlukla 10. haftaya kadar beklenmemesini isteriz. Kürtaj için en ideal süre olarak net bir kanı olmasa da genel olarak jinekologların belirttiği süre gebeliğin 6. ve 8. Haftası arasındaki 2 haftalık süreçtir. Bu süreçte gebelik kesesi ultrasonda görünecek kadar büyüktür ve aynı zamanda da işlemi kolaylaştıracak kadar küçüktür.

Hasta bize geldiğin gerekli kan ve idrar tahlilleri ile birlikte ultrason muayenesi sonucu değerlendirilir ve kısa sürede gebelik haftası hesaplanabilir. Gebelik haftası 5 ve 5’in altında ise her hekim gibi biz de hastaya gebeliğin en az 6 haftaya kadar olması için beklemesini tavsiye ederiz. Çünkü bu haftalarda plasenta ultrasonda görülemeyecek kadar küçüktür ve bu da hem kürtajın zorluğuna hem de İstanbul kürtaj fiyatları değişkenliğine neden olur.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

istanbul kürtaj fiyatları
kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler
kürtaj işlemi nasıl yapılır

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj