Kürtaj ile Bebek Aldırmak

Kürtaj ile bebek aldırmak her çift veyahut kadının istenmeyen gebelik durumunda başvurduğu yöntemdir. Kürtaj kazımak ve diğer açıklamasıyla rahmin gebelik ürününden temizlenmesi anlamlarına gelir. Kürtaj ile bebek aldırmak konusunda en önemli konu yasalarımızla belirlenen gebeliğin ilk 10 haftalık süresini kaçırmamaktır. Eğer kürtaj zorunlu ise 10 hafta sınırı aranmaz.

Bebek Aldırmanın Şartları

Kürtaj yaptırmak konusunda karar verildi ise hekimin kürtaj yapmadan önce kontrol etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Kürtaj ile bebek aldırmak isteyen kadın evli ise eşinin onayı ve imzası
  • Kürtaj yaptıracak olan kadın 18 yaş altı ise ebeveyn onayı ve imzası
  • 15 yaş altı kürtaj işlemlerinde mutlaka mahkeme kararı istenir.
  • Gebelik haftası 10 haftayı geçmemeli bu sadece beyanla değil yapılan ultrason muayenesi ile de doğrulanmalıdır.
  • Kürtaj yapılacak kadının kendi rızası olmalı. Eşi, ailesi veya herhangi birisi tarafından kürtaj yapılmaya zorlanamaz.

 

Yukarıdaki şartlar sağlandı ise kürtaj yaptırmak için hızlı davranıp ( 10 haftalık yasal süre içerisinde kürtaj olabilmek için), kürtaj yaptırılacak hastane veya klinik seçilip, kadın doğum uzmanıyla birlikte anestezi yöntemine karar verip  (genel mi – lokal mi )  ve kürtaj yöntemine karar verilip operasyon yapılmalıdır.

Kürtaj anestezi işlemiyle başlar ve kadın doğum uzmanı vajina ve rahim ağzını anti bakteriyel solüsyonlarla temizleyip kürtaj işlemine başlar. Rahim gebelik ürününden temizlenir ve hastanın uyanması beklenir. Genelde kısa süren bir operasyondur. Ve hasta kısa bir dinlenme süresinden sonra normal hayatına dönebilir. Fakat kadın doğum uzmanın reçete ettiği ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır bu hem rahmi olası enfeksiyonlara karşı korur hem de rahmin hızlıca toparlanıp sonraki gebeliğe hazır hale gelmesi için önemlidir.

Kürtaj İle Bebek Aldırmanın Süresi Nedir?

Kürtaj ile bebek aldırmak kolay ve kısa bir işlem olsa dahi işlemin yapılacağı hastane veya kliniğin nitelikleri, kullandığı malzemeler, hasta mahremiyeti hakkındaki politikası ve işlemi yapacak olan kadın doğum uzmanının nitelik ve tecrübesi ve aynı zamanda hastanın psikolojik durumuna uygun yaklaşılması çok önemlidir. Kürtaj yaptırmak için uygun sağlık kuruluşu ve uygun hekim bulundu ise hastanın psikolojik durumu gözetilerek yasal süreç içerisinde en hızlı şekilde kürtaj işlemi yapılmalıdır.

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj