Kızlık Zarı Nedir? Nasıl Zedelenir?

Kızlık zarı nedir? Ülkemizde ve daha yaygın olarak Arap ülkelerinde genel inanış kızlık zarının var olması  bekaretin simgesidir. Yani daha önce bir cinsel ilişki yaşamamış olmak demektir.Genel kültür, gelenek ve adetlere göre evliliğin ilk gecesi cinsel ilişki ile kızlık zarının yırtılması sonucu kanayarak gelinin bakire olduğu kanıtlanmış olur. Bu durum özellikle 13-29 yaş arası genç kızlarda yoğun bir psikolojik baskı oluşturmakla birlikte bekaret zarı başka şekillerde de yırtılıp kanayabilir. Bu durumlar bisiklete binmek, ağır egzersiz yapmak zarın yırtılmasına neden olabilir. Aynı zamanda yabancı bir cisimle veya el yoluyla zorlayarak da hymen zarı bozulabilir. Hymen zarı esnek yapıda vajina mukozasından oluşan kıvrımlı bir yapıdır. Bu zarda adet kanamasının ve vajina akıntılarının geçişine olanak sağlayan  bir veya birkaç delik bulunur. Kızlık zarının olup olmadığını sadece uzman kadın doğum hekimi muayene  ederek anlayabilir. Çünkü her kızlık zarı yırtıldıktan sonra kanama olmayabilir.

Kızlık Zarı Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarının yapısı her kadında farklıdır. Hymen de denen bekaret zarı vajina girişinin yaklaşık 1. 1,5 cm gerisinde bulunur ve mukozal yapıya sahip bir dokudur. Her kızlık zarının ortasında bir delik bulunur ve bu delik her ay adet kanamasının ya da vajinal akıntıların rahim içinden dışarı akmasını sağlar. Zarın genelde orta kısmında yer alan bu delikli yapının yeri kadından kadına değişir. Aynı zamanda bu deliğin büyüklüğü ve şekli de farklılıklar gösterir. Kızlık zarı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

kızlık zarı çeşitleri

Anüler hymen

Anüler hymen normal bekaret zarı yapısıdır ve kadınların birçoğunda anüler hymen bulunur. Kızlık zarının ortasında halka şeklinde bir açıklık yer alır. Bu delik fazla büyük ya da normalinden geniş ise ilk cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelmez.

Cinsel ilişki esnasında kan gelmemesi kadınlarda endişe yaşanmasına neden olur. Ancak bilinmesi gerekir ki her kızlık zarının çeşidi kanamaya neden olmaz. Aynı tip hymen zarına sahip olan kadınların bazılarında kanama az olurken bazıların da hiç kanama olmayabilir ya da aksine kanama oldukça fazla yaşanabilir.

İmperfone hymen

İmperfone hymen çok nadir görülen bir zar tipidir. İmperfone hymen zar tipinde kızlık zarında delik bulunmaz. Ergenlik döneminde adet başlar ve kanama dışarıya akamadığından dolayı kan rahim içinde birikir. Bu da şiddetli ağrılara neden olur. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin çocuklarını acilen bir hekime götürerek adet olamama nedenlerini öğrenmeleri gerekir. İmperfone hymen teşhis edilir ise kızlık zarına küçük bir cerrahi müdahale ile açılacak olan kesi adet kanamasının dışarı akmasını sağlayacaktır.

Septalı hymen

Septalı hymen de tıpkı İmperfone hymen gibi nadir görülen bir bekaret zarı tipidir. Bu zar tipinde, yapının ortasında yer alan delik bir kas bandı ile ikiye ayrılmıştır. Septalı hymen zarına sahip olan kadınlar ilk cinsel deneyimlerinde şiddetli ağrı ve şiddetli kanama yaşarlar ancak tam olarak cinsel birliktelik yaşayamazlar. Bu gibi durumlarda da basit bir cerrahi müdahale ile zarın ortasındaki bandı ortadan kaldırmak mümkündür.

Kribriform hymen

Kribriform hymen tipinde zarın ortasında birden çok delik yer alır. Bu tip hymen zarı çoğunlukla cinsel ilişki esnasında yırtılmaz.

Ksentrik hymen

Ksentrik hymende zarın şekli yarım aya benzer. Zarın yapısı kalın ve geniştir. Cinsel ilişki esnasında penisin gücü ile yırtılamayacak kadar kalın olan bu zar tipi zorlama meydana gelmesi durumunda aşırı kanamaya neden olur. Bu zar tipine sahip olan kadınlar genellikle tam ilişkiye girememekten dolayı doktora başvururlar.

Kızlık Zarının Yırtılması Sonucu Kanama Neden Olmaz?

kızlık zarı kanaması

  • Bekaret zarı çok fazla esnek ise penis kızlık zarını yırtamaz.
  • Kızık zarındaki delik çok büyük olabilir. Penis bu deliğe sığar ise bekaret zarı yırtılmayabilir ve kanama olmaz.
  • Zarın yapısı çok sert olabilir bu durumda da zarın yırtılması ve kanaması beklenmez.
  • Çok düşük oranda doğuştan kızlık zarı olmayabilir. Kanama beklenmez.
  • Kızlık zarında hiç delik olmayabilir buda ağrılı bir süreç olup cerrahi operasyon gerektirir.

Yukarıda saydığımız nedenlerden kaynaklı ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmaması kızlık zarının yırtık yani bakire olmadığını göstermez. Birçok farklı nedenden kaynaklı olarak bekaret zarı kanamayabilir.

Esnek kızlık zarı nasıl olur?

Esnek bekaret zarı cinsel ilişki esnasında yırtılmaz. Bunun nedeni kızlık zarının ortasında yer alan delik normalinden daha geniştir. Bu da penisin vajina içine girerken kolay hareket etmesini sağlar ve bir zorlanma olmadığı içinde kanama meydana gelmez. Ancak bu tip zar yapısı doğum ya da vajinal müdahale esnasında yırtılabilmektedir.

Kızlık zarı kanaması nasıl olur?

İlk gece kanaması da denen bekaret kanaması aslında diğer kanamalardan farklı değildir. Çoğunlukla kan normal kırmızı renginde olsa da ve kızlık kanaması rengi yoğun kırmızı da olabilir. Kızlık kanaması birkaç gün lekelenme şeklinde devam edebilir. Kanama sık sık ise ve azalmıyorsa nadiren de olsa cerrahi müdahale gerektirir.

Kızlık zarı onarımı nasıl yapılır?

Hymen zarı farklı nedenlerden dolayı yırtılabilir. Zarın onarımı basit bir cerrahi müdahale ile mümkündür ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Kızlık zarı ameliyatı 2 türlüdür ve her iki türünden farklılıkları bulunur.

Kalıcı bekaret zarı ameliyatı

Cinsel birleşmeden uzun süre önce yapılan bir hymen ameliyatı türüdür. Ameliyat esnasında vajina duvarını kendi dokularından yeni bir bekâret zarı oluşturulur.

Geçici bekaret zarı yöntemi

bu yöntem ile yapılan ameliyatın cinsel birleşmeden 2-3 gün önce yapılması gerekir. Aksi takdirde ilişki esnasında kanama meydana gelmez. İşlem esnasında kızlık zarına atılan dikişler ile ilişki esnasında kanama sağlanmaktadır. Her iki yöntem de lokal anestezi kullanılarak yapılır ve kanama riski yok denecek kadar azdır.

Kızlık Zarı Bakireliğin Kanıtı mıdır?

Toplumsal olarak kızlık zarının evliliğin ilk gecesi yani ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması ve bakireliğin kanıtlanması beklenir. Oysaki bu çok büyük bir yanılgıdır. ‘Kızlık zarı bakireliğin kanıtı mıdır?’ sorusu çok merak edilir. İlk cinsel ilişkide kanama olmaması birçok genç kızı zor durumda bırakır ve toplumsal baskı yaratır. Kızlık zarı bakireliğin kanıtı değildir. Tıbbı olarak açıklanabilecek nedenlerle sadece kanamanın olmamasıyla bakire olunup olunmadığı kanıtlanamaz. Kızlık zarının elastikiyetinin  yüksek olması ya da zardaki deliğin büyük olduğu gibi durumlarda kanamanın olmaması çok normaldir. Bunu kadın doğum hekimi dışında hiç kimse anlayamaz.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://youngwomenshealth.org/2013/07/10/hymens/

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın