İstenmeyen Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

Yapılan araştırmalar gebe kadınların yarısının gebeliklerini hayatlarının bazı dönemlerinde sonlandırmak istediğini göstermektedir. Bu da bizlere korunmasız ve bilinçsiz cinsel ilişkilerin fazlalığını göstermektedir. İlk olarak unutulmamalıdır ki gebelik sonlandırma bir doğum kontrol yöntemi ya da aile planlama yöntemi değildir. Bu nedenle ilk olarak cinsel ilişkilerde nasıl korunmanız gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. İstenmeyen bir gebelik yaşandığında ise 1983 yılında çıkmış olan yasaya bağlı olarak gebeliğin ilk 10 haftası boyunca istenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında da en güvenilir yöntem olan kürtajı tercih edebilirsiniz.

Evde Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

Ülkemizde birçok kadın evde gebelik sonlandırma yöntemlerini denemektedir ve maalesef ki birçoğu bu yöntemler nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Çocuk düşürme yöntemleri olarak bilinen bu yöntemler gebe kadının sağlığına zarar vermektedir ve aşırı kanamalara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra hem zaman hem de sağlığınızı kaybetmenize neden olmaktadır. Adet söktürücü ilaçların kullanımı ya da karışımların kullanımı gebelik sonlandırma için asla uygun olmayan yöntemlerdir. Kulaktan dolma bilgiler ile ya da internet üzerinden sizlere satılan ilaç ve karışımlar ile sağlıklı bir şekilde gebeliğinizi sonlandıramazsınız. Etrafınızda bu yöntemleri kullanıp  sonucunda hiçbir zarar görmemiş insanların olması sizin de zarar görmeyeceğiniz anlamına gelmemektedir.Bu konuda kullanılan ilaçlara kısaca bakalım.

Mifepriston RU486 1980’li yıllarda Roussel Uclaf adlı Fransız ecza firmasının arge çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştır.Çalışmalar sırasında bu ilacın progestreon reseptörlerini bloke ettiğini ve buna bağlı gebe rahime  progesteron desteğinin kesilmesine bağlı düşüklerin ortaya çıktıklarını gördüler. Klinik testler, mifepriston( RU486) nın tek başına kullanıldığında   7 haftalığa  kadar olan gebeliklerin %60’ını başarılı bir şekilde sonlandırdığını görüldü.Sonrasında mifepriston tedavisinden 24 saat sonra cytotec(misoprostol) uygulandığında sonlandırılan gebelik  yüzdesinin %95’in üstüne çıktığını tespit ettiler. Bu ilaçlardan RU486 Türkiye’ye ithali yasak olan bir ilaç olup internet üzerinde yada bazı ülkelerden kaçak olarak ülkeye sokulmaktadır. Misoprostol ise Türkiye’de ancak hastanelere ve kadın doğum uzmanlarına verilmektedir, eczanelerde direkt satılmamaktadır.Bu ilaçların kullanımı maalesef rutine binmemiştir.Avrupa’da bu konu ile ilgili kürtaj klinikleri açılmış ama hastaların defalarca gelip gitmelerinin gerekmesi nedeniyle uygulama alanı bulamamıştır.

İstenmeyen Gebelik Çözümleri

istenmeyen gebelik çözümleri

İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri için alternatif arayan kadınların en sık başvurduğu yöntemler evde düşük yapma yöntemleridir. Evde düşük yapmak için türlü yollar arayan kadınların bazıları Türkiye’de doktor tarafından verilmediği müddetçe kullanımı yasak olan düşük haplarına yasal olmayan yollardan ulaşmaya çalışır. Kendi hastalarımızın deneyimlerinden edindiğim bilgilere göre satın alınan bu ilaçların etkin olmadığı ve sahte ilaç satımı olduğu yada kullanım şeklinin bilinmemesi nedeniyle etkinliğinin olmadığını gördük.Eczane dışında satışı olmayan her ilacın sahte olmasının yanı sıra bir de ilacı içtikten sonra yaşanmaya başlayan komplikasyonlar ne yazık ki bazı kadınların ölümü ile sonuçlanır. İstenmeyen gebeliği sonlandırma yöntemleri arasında en başarılı ve kesin çözüm kürtajdır.

Kürtajın yasal sınırı gebeliğin 10. haftasına kadardır. Bu sınırlandırmanın konulmasındaki asıl amaç, kadının sağlığını korumaktır. 10 haftayı geçen hamileliklerde kürtaj yapılması son derece risklidir ve kadında geri dönüşü olmayan yan etkilere neden olma ihtimali oldukça yüksektir. İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arayışında olan her kadın kürtajın yasal süresi içerisinde uzman bir hekime muayene olarak başarılı bir şekilde gebeliğini sonlandırabilir.

Ancak hamilelik haftası 10. haftayı geçmiş ise kürtaj da dâhil olmak üzere gebeliğin sonlandırılması istisnai durumlar dışında mümkün olmaz. Bu istisnai durumlar arasında gebeliğin, kadının yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaşan komplikasyonlara neden olması, fetüste gelişimsel ve dünyaya geldiğinde yaşamını idame ettirmesine engel olacak anomalilerin saptanması gibi zorunlu durumlarda sağlık kurulu kararı ile büyük gebeliklerde kürtaj yapılabilmektedir. Tabii ki de bu aşamada anne ve baba adayının verecekleri onay da oldukça önemlidir.

Bu gibi durumlarda hekim, aileyi içinde bulunulan durum hakkında detaylıca bilgilendirmekle mükelleftir. Hekim bu süreçte ve ilerde yaşayacakları konusunda ya da anne yaşamının ne kadar tehlikede olduğu ve müdahale edilmediğinde ortaya çıkması beklenen tablo hakkında aileye yeterli ve gerekli bilgiyi sunsa da son karar yine ailenin kararı olacaktır.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

istenmeyen gebelik nasıl sonlandırılır

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için en doğru ve sağlıklı yöntem hiç şüphesiz kürtaj işlemidir. Üstelik tıp teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte artık kürtaj işlemleri daha insancıl bir hale gelmiştir ve operasyon sonrası komplikasyonlar da minimuma indirilmiştir. Ayrıca kürtaj işlemi haricinde gebelik sonlandırma yöntemlerinin de cezası da bulunmaktadır. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için usul ve yöntemler 1983 yılında çıkan yasa ile net bir şekilde ifade edilmiştir.

Yasalara göre 18 yaşından büyük kadınlar istenmeyen gebelik ile karşı karşıya kaldıklarında bunu gebeliğin ilk 10. haftası içerisinde alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile sonlandırabilmektedirler. Evli kadınlardan kürtaj için eşlerinin onayı istenmektedir. Bekâr kadınlar ise kendi verdikleri kararlar doğrultusunda gebeliklerini sonlandırabilmektedirler.

Gebeliği sonlandırmanın en sağlıklı ve tehlikesiz yöntemi doktor kontrolünde ve hastanede olanıdır. Birçok kadın bilgilerinin paylaşılmasından korkmaktadır. Ancak kürtaj işlemi sonrasında bilgileriniz üçüncü şahıslar ile asla paylaşılmamaktadır. Muayenehane koşulunda kürtaj yapılmamalıdır.Özellikle anestezi hiçbir zaman yapılmamalıdır, ama maalesef kürtaj hem muayenehanede hemde yoğun bakım ünitelerin olmadığı kliniklerde yapılmamaktadır.

Sizin yasal hakkınız protokol defterine kayıt edilen bir işleminiz olmalıdır.Kayıtsız ve kimliksiz hiçbir hekime  bir işlem yaptırmamanız gereklidir.Ve gebe kadınların gebliz denilen bir programa kayıt edilmesi gelecekteki istatistik değerler için önemlidir. Gebliz programınada kayıt olunuz ama Aile hekimleri tarafından ulaşılmaz kaydı koydurun. Şimdi son 6 aydır Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama çıkarttı.Tüm sağlık sorunlarınız e-devlet ve e-nabız’da yayınlanmaya başladı.Hastalarımız haklı olarak isteğe bağlı kürtajlarının buralarda yayınlanmasını istememektedir.Bunun için yapılacak uygulama özel kürtaj dır. Bunun için hekiminize ve bizim danışmanlarımıza danışın.

Kürtajsız Gebelik Sonlandırma

Gebeliğin kürtajsız sonlandırılması diye bir yöntem yoktur. Bir kadın düşük daha yapmış olsa rahim içinde kalan gebelik materyalleri kürtaj ile çıkartılarak rahim tahliyesi yapılır. İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında kadınların en çok merak ettiği konulardan biri olan düşük hapı ile kürtaj esasında büyük gebeliğin anne karnında iken sonlandırılarak rahim dışına çıkışını sağlamaya dayalıdır.

Ancak istenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında yer aldığı sanılan bu yöntemin sonunda da rahim içinde kalan parçalar kürtaj ile temizlenir. Yani düşük hapı aslında istenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında yer almaz aksine tıbbi gerekliliği olan kürtajın tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur. Bu ilacı eczanelerde bulmanız mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı tarafından dağıtımı kontrollü olarak yapılan bu ilaçlar halk arasında istenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında sayıldığı için sadece hekimlere sayılı olarak gönderilir. Kadın doğum uzmanları da gerekli gördükleri hastalarda bu ilacı kürtaj tedavisi öncesinde vererek işlemi kolaylaştırır.

İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında en çok kullanılan ve riski en az olan yöntemlerin başında kürtaj gelir. Kürtaj işlemi son yıllarda vakumlu kürtaj yöntemi ile 10 dakika kadar kısa sürede yapılan bir işlem haline gelmiştir. Adet gecikmesi sonrası gebelikten şüphelenen kadınların gebelik testi yaptırmaları önemlidir. Şayet gelecek planları içerisinde çocuk sahibi olma düşüncesi olmayan bir kadın ya da bir çift için gebelik testini âdetin gecikmesinden hemen sonra yapmaları büyük önem taşır. İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında en doğru seçim olan kürtaj için yasal süre gebeliğin ilk 10 haftasıdır. Ancak bu süre ne kadar uzun bir süre gibi görünse de gebelik testini adet gecikmesinden hemen sonra yapmış olsanız bile bu sürenin ilk 4 ya da 5 haftası geride kalmış demektir.

Ancak unutulmamalıdır ki kürtaj kesinlikle bir aile planlaması ya da doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri arasında en doğru yöntem gebelik oluşmadan doğru doğum kontrol yöntemleri ile gebelikten korunmaktır.

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer makalemiz:

Kürtaj sonrası adet kanaması

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.rxlist.com/mifeprex-ru486-drug.htm#warnings

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın