İstanbul Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul Kürtaj fiyatları: Farklı yöntemler kullanılarak rahim içindeki istenmeyen dokuların alınması işlemine verilen addır. Genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılsa da bazı jinekolojik problemlerin tedavisi için de kürtaj uygulanmaktadır. Bebek aldırmak amacıyla kürtaj yaptıranların şunu bilmesi gerekir ki, kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Modern tıbbın bizlere sunduğu korunma yöntemlerinden birini tercih etmeniz gerekmektedir. İstanbul kürtaj fiyatları ve fiyatları etkileyen hususlar hakkında bilgi edindikten sonra özel sorularınız ve muayene için bizlerle iletişime geçiniz. Sadece fiyat konusuna dikkat ederek yapacağınız doktor ve klinik seçiminin sağlığınızı tehlikeye atacağını kesinlikle unutmayınız. Sağlığınız ve psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmeniz bizim için önemlidir.

İstanbul’da Kürtaj Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

İstanbul kürtaj fiyatları hakkında araştırma yapan kişilerin merkezimiz ve doktorumuz hakkında bilgi edinmek istemeleri oldukça mantıklı bir yaklaşımdır. Konusunda başarılı ve uzman doktorumuz özel hastane şeklindeki tam donanımlı kliğinde sağlıklı koşullarda hizmet vermenin gururunu yaşamaktadır. Kliniğimizde teknik donanım anlamında gereken her şey bulunmaktadır. Kürtaj cerrahi bir operasyon olduğundan planlaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle kliniğimiz bünyesinde gerekli durumlarda kan testlerinin yapılması için bir laboratuvar, operasyonun gerçekleştirileceği ameliyathane ve olası risklerin en aza indirilmesi, hatta yok edilmesi için bir yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Hasta sağlığına oldukça önem veren doktorumuz kesinlikle muayene tarzı kurumlarda kürtaj yapılmasını uygun görmemektedir. Bu teknik donanım, hastaya uygulanacak anestezi şekli (anestezi uzmanımız karar vermekte ve uygulamakta), hastanın kliniğimizde ne kadar kalacağı ve kürtajdan sonraki muayeneler fiyatı doğrudan belirleyen hususlardır.

Kürtaj Fiyatını Belirlemede Hastanın Durumu

İstanbul’da kürtaj fiyatları hakkında yaptığınız araştırmalarda kliniğimizi tercih ettiğinizde bizimle iletişime geçerek muayene olmanız şarttır. Muayene gebeliğin hangi aşamada ve durumda olduğu, hastanın genel ve jinekolojik sağlık durumu hakkında doktora bilgiler vermektedir. Bu bilgiler alındıktan sonra kürtaj planlaması yine kişiye özel olarak yapılmaktadır. Kişisel planlamaya göre de fiyatta değişimler olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse gebeliğiniz 5 haftadan küçük ya da 8 haftadan büyükse kürtaj uğraştırıcı bir hal almaktadır. Bu durumda da ücrette farklılaşma olmaktadır. Kürtaj için en ideal gebelik haftası 5-8 haftadır.

Kürtaj Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kürtaj fiyatları neye göre değişir

Kürtaj çoğunlukla isteğe bağlı yapılan bir operasyondur. Az önce de bahsettiğimiz gibi kürtaj yapılırken fiyatı belirleyen en önemli etken gebelik haftasıdır. Gebelik haftasının kürtaja olan etkisi oldukça fazla olduğu için İstanbul kürtaj fiyatları da diğer tüm şehirlerdeki kürtaj fiyatları da değişkenlik gösterir. Bu oldukça normal bir durumdur çünkü kürtajın haftası hekimi zorlayabilen haftalar arasında seçilmiş ise kürtaj fiyatlarında da bir artış söz konusu olacaktır.

İstanbul kürtaj fiyatları hakkında net bir bilgi verilmesi çok doğru değildir. Çünkü kürtaj çoklu endikasyonlardan etkilenen bir işlemdir ve bu nedenle de her hasta için kürtaj şartları aynı değildir. Fakat bu şartların ortak olduğu yanlar da elbette vardır ve bu durumda İstanbul kürtaj fiyatları  hakkında ortalama rakamlar vermek mümkündür.

Gebelik kesesini görmeden kürtaj yapmak son derece riskleri olan bir işlemdir. Bu risklerin başında gebelik materyalinin tam olarak alınamaması, gebelik materyali vakumlu kürtaj cihazı ile emilerek çıkartılsa dahi rahimde parça kalması gibi durumlar olşuabilir.Bu tip yan etkiler gebelik haftası henüz kürtaj için uygun olmayan kürtaj işlemlerinde, yaşanılma ihtimali çok daha yüksektir.

Altını çizmemiz gerekir ki gebelik haftası sadece İstanbul kürtaj fiyatları için değil dünyada kürtajın yasal olarak yapılabildiği her yerde fiyatı etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. Biraz önce de söylediğimiz gibi İstanbul kürtaj fiyatları net olmamakla birlikte 1000 liradan başlayıp 3000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fiyatların bu denli değişken olmasında ise tek sorumlu gebelik haftası değildir. Kürtajda uygulanacak anestezi türü, kürtaj ekipmanlarının ithal oluşu ve her yıl yüksek oranlardaki faizlerden etkilenmesi hatta kliniğin bulunduğu ilçe ve semt bile İstanbul kürtaj fiyatları skalasının geniş olmasının nedenleri arasına yer alır.

5-6  Haftalık gebelik kürtajı:  1000 TL

7  haftalık gebelik kürtajı:       1100 TL

8 Haftalık gebelik Kürtajı:       1200 TL

9 haftalık gebelik kürtajı :       1400 TL

10 haftalık gebelik kürtajı ise: 1600 TL’dir Bunlar İstanbul genelinde ortalama fiyatlardır.  Bu fiyatlar semt ve hastaneye göre de değişmekte ve 3000 TL kadar çıkmaktadır.

Kürtaj fiyatları 2019 İstanbul için değişti mi?

Doların her yıl kur farkından etkilenmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da özel hastanede kürtaj fiyatları değişmesinde artışa neden olur. Ancak kürtaj fiyatlarındaki bu artış konusu her hastanede farklı uygulanabilmektedir. Bazı hastaneler kürtaj fiyatları 2018 yılı ücretlerini halen devam ettirirken bazı özel hastaneler ise kürtaj ücretleri 2019 yılında göre fiyatlarda değişikliği giderek fiyat güncellemesi yapmıştır.

Evlilik dışı kürtaj fiyatları

Bekar bir kadının kürtaj olması ile evli bir kadının kürtaj olması arasında bir ücret farklılığı söz konusu değildir. Evlilik dışı kürtaj için sadece kadının vereceği onay yeterlidir. 18 yaşının üstünde her bekar kadın kürtaj olmak için bize başvurduğunda yasa gereği başka kimsenin onayına başvurulmaz.

Evli kadınlarda kürtaj için ise eş onayı gereklidir. 18 yaşının altında kürtaj olmak için bize başvuran çocukların kürtajını yapabilmek için anne ve babasının bizzat onay vermesi şartını arıyoruz. Eğer çocuk 16 yaşının altında ise istenmeyen bir gebelik söz konusu ise anne ve babası ile gelmiş olsa dahi bunu adli mercilere bildirerek velilerinin mahkeme kararı için kürtaj onayı almalarını yasa gereği istemek zorundayız. Tüm bunlar kürtajın fiyatları ile ilgili değil, kürtajın yasal süreci ile ilgili durumlardır.

Devlet hastanesi kürtaj fiyatları 2019

Devlet hastanesi kürtaj fiyatları

Devlet hastanelerinde kürtaj yapılmasına dair yasa olsa da bu konu tam olarak net bilgi sahibi olamadığımız bir konudur. Devlet hastanesinde bekar kadının kürtaj olması ya da evli kadının kürtaj olması gibi ayrımların gözetildiğini bilmekteyiz.

Bunlara ek olarak zorunlu kürtajın devlet hastanesinde ücretsiz yapılabilir. Ancak devlet hastanesinde isteğe bağlı kürtaj olmak için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu her hastane için geçerli olmasa da birçok devlet hastanesinin kürtaj için ek ücret talebinde bulunduğu konusu sıklıkla türlü tartışmalara neden olmuştur ve bu tartışmalar halen ara ara alevlenmektedir. Sağlık sigortası olan her kadın yasa gereği devlet hastanesinde ücretsiz kürtaj yaptırma hakkına sahip olsa da bu durum kağıt üzerinde geçerlidir ve fiilen işleyişi yok denecek kadar azdır.Yani bir çok devlet hastanesinde kürtaj yapılmamaktadır.

Bu konuda X devlet hastanesi kürtajdan para alır ya da Y devlet hastanesi kürtajdan para almaz gibi nokta atışı bir tespit yapmak ne yazık ki mümkün değildir. Öyle ki bazı devlet hastaneleri özellikle de isteğe bağlı kürtajı hiç yapmayabilir. Kürtajın yasal süresi gebeliğin 10. haftası ile sınırlı olmasına rağmen bazı devlet hastanelerinin 6 haftanın üzerindeki hamileliklerde kürtaj yapmadığı da hastalarımızdan aldığımız geri bildirimler arasında yer alır.

Devlet hastanesinde kürtaj gizliliği konusu da oldukça tartışmalı bir konudur. Kürtaj gizliliğinin garantisini sadece özel hastaneler vermektedir. Bilmeniz gereken konu kimliksiz kürtaj yaparız merak etmeyin diyen bize göre  merdiven altı denilebilecek bu tip  yerlere gitmeyiniz.Protokol defterine kayıt edilmeniz sizin yasal hakkınızdır.Zira kürtaj olduğunuz yerde bir problem çıktığında  protokol defterinde kayıt olmazsanız orada operasyon geçirdiğini ispat edemezsiniz.Mutlaka kayıt olunuz ve hekiminize gebliz denilen bir gebe takip sistemine kayıt olurken ulaşılmaz kaydınız konulmasını isteyiniz.Bu şekilde Aile hekiminiz kürtaj olduğunuzu bilemenez.

Son dönemde Sağlık Bakanlığı tüm testlerinizi ameliyatlarınız ve kürtajlarınızı hem e-devlet hemde e- nabız’da kayıt etmeye başladı.Bize göre bu şık bir uygulamadır.Ama bazı hastalarımız hem e- devlet’te hemde e-Nabız^da kayıtlarının olmamasını isterler. Bize göre siz bunların şifrelerini kimseye vermezseniz kimse göremiyecektir.Ama yine de bu uygulamalarda kayıt istemiyorsanız SGK kapsamında kürtaj olmamamız gereklidir.

Gizli kürtaj için aşamalar

  • Mutlaka protokol kaydınız olmalıdır
  • Gebliz denilen uygulamada kürtaj kaydınız olmalı ama ulaşılma kaydı konulmalıdır.
  • SGK kapsamında kürtaj olmazsanız gizli ve güvenli bir kürtaj olmuş olursunuz.

İstanbul kürtaj fiyatları  denilince özellikle son yıllarda akla ilk gelen şey ‘Vakumlu kürtaj ne kadar?’ sorusu olur. Vakumlu kürtaj fiyatları ise yukarıda da belirttiğimiz gibi 1000-3000 TL arasında değişen tutarlardır. Bazı semtlerde ya da tam teşekküllü hastaneler İstanbul kürtaj fiyatları değişkeni çok daha fazla olabilmektedir. Şehrin en lüks ve en merkezi ilçelerinde kürtaj fiyatları 4000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

İstanbul’da kürtaj fiyatları ortalama olarak bu rakamlara denk gelse de bazen bu kürtaj hastaneleri bu tutarın daha altına inebilmekte ya da çıkabilmektedir. Bu nedenle en doğru İstanbul kürtaj ücretleri bilgisi sizin için burada yazan değil hekiminizin yapacağı detaylı muayene sonrasında belirleyeceği rakam olacaktır. İstanbul kürtaj fiyatları hakkında ön bilgi sahibi olmak isterseniz bizi 7/24 arayabilir ya da whatsapp hattımızdan mesaj yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri için tıklayınız

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj