Gizli Kürtaj Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?

Gizli kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için başvuran bazı kadınların sıklıkla sorduğu sorulardandır. Özellikle bekar olan kadınlar kürtaj yapıldığının protokol defterinde, gebliz denilen bir program da ,e nabız veya e-devlette yayınlanmasını istememektedir. Sağlık Bakanlığı gerçekten sağlıkta iyi bir sistem kurdu ve gebelik testi bile yaptırsanız artık e-devlet veya e- nabızda yayınlanmaktadır. Diğer sağlık konularında önemli olmasa bile kürtaj ve gebelik testi konusunda bu tip alanlarda genç kızların bu bilgilerin yayınlanmamasını istemesi çok doğru bir istektir. Şimdi gizli olmasını istediğiniz bir kürtaj işlemi, varsa dikkatle takip etmeniz gereken konulara bir bakalım.

Dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

*Gününüz geçti ve gebelikten şüphe ediyorsanız bunu teşhisi için bir hekime gittiğinizde bu konunun önemli olduğunu hiçbir şekilde kayıtlara geçmek istemediğinizi belirtiniz. Ya da protokol defterini kayıt edilecekseniz gebliz denilen programda ulaşılmaz kaydının konulmasının şart olduğu pazarlığını yapınız.

*Gebe olduğunuz kesinleşti ve kürtaj olmak istiyorsanız kürtaj kararı verdiğiniz merkezde protokol defterine kayıt edilmeniz sizin hukuki haklarınız için önemlidir. Kayıt olunuz, sadece gebliz denilen programa girildiğinde ulaşılmaz kaydı konulmasını isteyiniz. Bu takdirde aile hekiminiz bu işleminizi göremeyecektir. Protokol defterine geçmeniz hukuki haklarınız için önemlidir Zira bazı merkezler kimliğiniz olmadan sizi kürtaj yaparız demektedirler. Protokol defterine kayıt olmanız başınıza bir problem gelirse sizi kürtaj yapan hekimin kim olduğunu gösterecek tek kaynaktır. Kayıt olmaktan korkmayın. Bu sizin hukuki haklarınız için çok önemlidir.

*SGK bağlı olarak kürtaj kayıtlarına geçmezseniz e-devlet ve e-nabızda işlemleriniz olmayacaktır. Kürtaj yapan yasal yerler SGK kuruluna bağlı kürtaj yaparlar ve devletten 245 TL ek ücret alırlar. Eğer işlem yapılan merkeze özel kürtaj olmak istiyorum derseniz, sizden normal kürtaj ücretlerine ek olarak 245 TL almak isteyeceklerdir. Eğer özel kürtaj olmak istiyor ve e-devlet ve e-nabız gibi programlarında kürtaj kaydınız olmasın istiyorsanız işlem yapılacak merkezden bu konuyu açıklığa getirmelerini isteyin ve sorgulayın.

*Dr Tuğrul Abacıoğlu’nun önemli notu e devlet ve e-nabız gibi programlarda kürtaj için kaydının olması medeni ülkelerde çok önemli olmayabilir ama bizim ülkemizde halen aşamadığımız sorunlar nedeniyle kürtaj kaydının olmaması gerekiyor. Aslında bu konu sağlık açısından çok önemli bir konu değildir. Yıllardır söylediğim şey kadın dernekleri bu konu ile ilgili dava açmalı ve kadınlarımızı üzen bu konuyu sonlandırmalı ve gebelik testi ve kürtaj gibi kadına özel sağlık konularının bu programlara kaydının yapılmasını önlemelidir.

Kürtaj işlemi psikolojik olarak kadınların zorlandığı bir süreçtir. Bu nedenle de narkozsuz kürtaj da denen lokal anestezi ile kürtaj çok fazla tercih edilmez. Genel anestezi kürtaj için neredeyse hiç kullanılmaz ve hastaya uyutularak kürtaj yapılır. Uyutarak kürtaj için hastaya sedasyon ilaçları verilir ve kürtaj sonrası kısa sürede uyanarak kendine gelmesi sağlanır. Sedasyon, genel anesteziye göre hastaya çok daha az zarar verir.

Sedasyon sonrasında vakumla kürtaj yapılarak bebek aldırma işlemi tamamlanır. Gizli kürtaj yasası gereği hastanede yapılan işlemlerin kayıtları gizli tutulur.

Gizli kürtaj yapılması için hastanın 18 yaşını geçmiş olması gerekir. 18 yaşından önce kürtaj yapılması için ailenin rızası gerekir. Evlilik dışı kürtaj için aranan tek şart hastanın 18 yaşını geçmiş olması ve bekar olması yeterlidir. Evli kadınların babadan habersiz kürtaj yaptırması mümkün değildir ve eşinin rızası gerekir.

Özel hastanede kürtaj gizliliğini korunması oldukça titizlikle yaklaşılan bir konudur. Devlet hastanesinde gizli kürtaj yapılması konusu, soru işaretleri olan konulardandır. Özel hastanede gizli kürtaj için hastanın reşit olması ve diğer şartların yerine getirilmiş olması yeterlidir.

Reşit olmadan gizli kürtaj yapılması mümkün değildir ve 18 yaşın altında kürtaj için ebeveyn izni, 16 yaşın altında kürtaj için de adli izin gerekir.

Gizli kürtaj ne zamana kadar yapılır?

Gizli Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılır?

Kürtajın gizli yapılması demek işlem gizliği anlamına gelir. Bu nedenle kürtajın yasal süresi olan 10 hafta gizli kürtaj için de geçerlidir.

Gebeliğin sonlandırılması için doktorun ultrason ile gebelik kesesini görebiliyor olması gerekir. Gebelik kesesi görülmeden kürtaj yapılmaz. Kürtajın erken yapılması durumunda kürtaj sonrası rahimde parça kalması riski daha fazla olabilmektedir ve nadiren de olsa gebelik kesesi tam olarak görülemediğinde gebeliğin devam etmesi durumu yaşanabilir.

En erken kürtaj haftası genelde gebeliğin 5. Haftasından sonra yapılır. Bu da yaklaşık olarak adet gecikmesinden 7 gün sonrasına tekabül eder. Doktorunuz gebelik testi yaparak gebelik hormonu seviyenizi kontrol ederek ve ultrason ile fetüsün boyutlarını inceleyerek gebelik haftasını net şekilde belirleyecektir. Gebelik sonlandırma için yasal süre 10. haftadır. Kürtajın yapıldığı hafta arttıkça kürtaj sonrası kanama daha fazla olabilir ve kürtaj sonrası iyileşme süreci uzayabilir.

Kürtaj mutlaka hastane ya da özel klinik ve muayenehane ortamında yapılması gereken cerrahi bir işlemdir.

Kürtaj sonrası ağrı olur mu?

Kürtaj esnasında hastanın ağrı ve acı duymaması için anestezi uygulanır. Kürtaj işlemi için en çok sedasyon anestezisi kullanılır. Bazı hastalar lokal anestezi ile kürtaj olmak istese de bunun için hastanın fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da kürtaj işlemine hazır olması gerekir. Bundan dolayı hasta, kendisini hangi anestezi için hazır hissediyorsa buna kendisinin karar vermelidir. İşlem yaklaşık olarak 10-20 dakika kadar sürer. Kürtajdan sonra hasta kısa süre dinlenme odasında dinlendirilir ve kanama kontrolü yapılarak her şey yolunda ise taburcu edilir.

Kürtaj Sonrası Ağrı

Özel hastanelerde kürtaj gizliliği

Gizli kürtaj konusu kadar önemli olan bir diğer konu da kürtaj yapan doktor ve kürtajın yapıldığı hastane koşullarıdır. Her cerrahi operasyon gibi kürtaj için de belli bazı riskler vardır. Önemli olan bu riskleri en aza indirebilmek ve olası komplikasyonları önlemek için gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Uzman bir hekim tarafından steril şartlar vakum ile kürtaj yapıldıktan sonra olası komplikasyonların gelişme riski yok denecek kadar azdır.

Her kadının gizli kürtaj hakkı vardır ve bu yasalar ile güvence altına alınmıştır. Hasta mahremiyeti gereği kürtaj gizliği de dahil 18 yaşını geçmiş hiçbir hastanın bilgileri 3. bir kişi ile paylaşılamaz. Kürtaj, hasta ile doktor arasında kalması gereken bir işlemdir ve ancak hasta isterse 3. ve diğer kişilerle paylaşılabilir.

Kürtaj için en güvenilir hastaneler arasında seçim yaparken gizli kürtaj konusunda izledikleri politikası bilmeniz de kafanızda kürtaj hakkında daha az soru kalmasını sağlayacaktır.

Kürtajdan sonra doktorunuz size bazı yasaklar ve öneriler sunacaktır. bu kurallara uymanız iyileşme sürecini hızlandırmak ve kürtajdan sonra enfeksiyon, normal dışı ağrı ya da kanama gibi şikayetleri engelleyecektir.

İstenmeyen gebeliklerden korunmak için hamilelikten korunma yöntemleri kullanılarak aile planlaması yapılmalıdır. Kürtaj işlemi gebelikten korunma yöntemi olarak tercih edilmemelidir.

Kürtaj sonrası adet kanaması ne zaman olur?

Gizli Kürtaj ile alakalı yurt dışı kaynaklar
https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/considering-abortion

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj