Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılır mı?

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı? işlemi yapılması belli şartlar gerektirir. Bu şartların başında gebeliğin anne adayının hayatında bir risk oluşturması, boş gebelik oluşması gibi tıbbi zaruri durumlarda devlet hastanelerinde kürtaj yapılabilmektedir. Devlet hastanesi yoğunluğu, isteğe bağlı kürtajı karşılamaya yeterli gelmez. Bu nedenle bebeğin gelişiminde anormal bir durum olması, gelişimin durması ya da anne karnında bebeğin ölmesi gibi durumluda ancak kürtaj ile müdahale edilebilmektedir.

İsteğe bağlı kürtaj yapan devlet hastaneleri yetersiz olduğu için kürtaj yapan özel hastaneler kadınların ilk tercihi olmaktadır. Özelde kürtaj yaptırmak için gerekli ekipman ve yeterli personel sayısı ile hizmet veren kürtaj hastaneleri sayıca fazladır ve önemli olan sağlıklı steril ve güvenli bir ortamda işlemin gerçekleştirmektir.

Devlet hastanesinde kürtaj gizliği

Kürtaj bir kadının en mahrem konularından bir tanesidir ve dilediği kişilerle paylaşmak ya da paylaşmamak tamamen kendi inisiyatifine bağlıdır. Bu nedenle hastanemizde yapılan her kürtaj işlemi doktor ve hasta arasında kalmakta ve hasta kendisi talep etmedikçe de asla üçüncü kişi ya da kişilerle paylaşılmamaktadır.

Evlilik dışı kürtaj için kadının rızası yeterli olmakla birlikte reşit olmaması durumunda aileden onay istenir. Yani 18 yaşından küçük kürtaj olmak isteyen kadınların yasal olarak anne-babasından yazılı onay alınır. 18 yaşını geçmiş bekar kadınların kürtaj yaptırması için ise sadece kendi istekleri yeterli olmaktadır.

Evli kadınların kürtaj yaptırmak için başvurularında ise eşinden onay alması şartı aranır. Bu şartların tamamlanması durumunda kürtaj kesinlikle doktorunuz ile sizin aranızda kalacak bir operasyon olacaktır.

Devlet hastanelerinde kürtaj için gizlilik konusu da son derece karmaşıktır. Öyle birçok devlet hastanesin kürtaj kayıt altına alınır ve ilerleyen zamanlarda ansızın bu durum karşınıza çıkarak istenmeyen durumlara neden olabilmektedir.

Bundan dolayı da kürtaj yaptırmaya karar verdikten sonra atacağınız ilk adım sağlığınızı kesinlikle riske atmayan, tam donanımlı bir hastane seçmek olmalıdır. Hastane seçimizin ardından hastane ile iletişime geçerek kürtaj gizliği konusunda aklınıza takılanları sorabilir, hastanenin web sitesinde gizli kürtaj ile ilgili bilgileri araştırabilirsiniz.

En iyi kürtaj yapan hastaneler

Türkiye’nin tüm illerinde kürtaj yapılabilmektedir. Ancak önceden de belirttiğimiz gibi kürtaj için önemli olan asıl konu doğru yerin seçilmesidir. Bunun için en sık araştırma internette yapılır. Kürtaj olma düşünceniz varsa doktorunuzu iyi araştırarak seçmelisiniz.

Kürtaj hakkında bilgiler her kadın için aynı olmamakla birlikte süreç gebelik haftası arttıkça da değişebilmektedir. Kürtaj olanlar kendi aralarında, bazı sosyal medya sitelerinde ya da online ortamlarda vs. Deneyimlerini paylaşır. Bu durumda kadınların kafasında kürtaj hakkında belli bir takım önyargılar oluşur ve hastanemize başvuran kadınlar kafalarında bazı soru işaretleri oluşmuş olarak gelirler. Kürtaj kişiden kişiye göre değişebilen, yan etkileri gebelik haftasına göre fazla ya da az olan, kişinin yapısına ve daha birçok faktöre göre değişebilen bir işlemdir.

Örneğin bazı kişiler kürtaj sonrası ağrı duymazken bazı kişiler ağrı kesici tedavi ile kontrol edilebilir. Bu tamamen kadının acı-ağrı eşiğine bağlı bir durumdur ve bir kişide kürtajdan sonra ağrı oluşması sizin de aynı şekilde ağrılı bir operasyon geçireceğiniz anlamına gelmez.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılırken de özel hastane de kürtaj yapılırken de kişinin bedensel özellikleri ön plana çıkacaktır ve kürtaj sonrası komplikasyonları (kürtajdan sonra ağrı, kanama vs.) Da yine özel bedensel farklılıklar oluşturacaktır.

Kürtaj sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Kürtaj sonrası kanama olması en çok gebelik haftasına yani fetüsün büyüklüğüne bağlı olarak değişse de bazı kadınlarda kürtaj sonrası kanama olmaması da sık karşılaştığımız bir durumdur. Kürtajdan sonra kahverengi akıntı, lekelenme şeklinde kanama görülebilir ve bunu da normal olarak karşılarız. Ancak bilindik adet kanamasından fazla, pıhtı şeklinde yoğun kanama bazen ters giden bir şeylerin habercisi olabileceğinden mutlaka doktorunuzu konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bu kanama kürtajsan sonra rahimde parça kalması gibi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir ve bu da acil müdahale gerektirir. Böyle bir durum nadiren yaşansa da tek çözümü ikinci kez kürtaj olmaktır. Devlet hastanesinde kürtaj yaptırmış iseniz de yapmanız gereken ilk iş mümkünse operasyonun yapıldığı hastanenin acil servisine değilse de en yakın acil servisi olan bir hastane ulaşmaktır. Devlet hastanesinde kürtaj yapan doktorunuzu bulmanız zor olabileceğinden, epikriz (yapılan işlemlerin not edildiği hastane evrakı) ve size verilen tüm dokümanları da yanınızda götürmelisiniz.

Vakumlu kürtaj, kürtaj sonrasında yaşanmasını istemediğimiz birçok riski en aza indirmeyi sağlayan bir kürtaj yöntemidir. Kürtaj sonrası iyileşme süreci için de büyük fayda sağlayan vakumlu kürtaj tek kullanımlık ekipmanlar ile yapıldığından kürtaj sonrası enfeksiyon riski de en az indirilmiş olur. Aynı zamanda vakum kürtaj yöntemi rahim delinmesi gibi beklenmedik sonuçları da minimuma indirir bu sayede gündelik yaşama dönüş çok daha hızlı olarak gerçekleşir.

Devlet hastanesinde kürtaj yaptırmak için aranan şartlar daha çok istenmeyen gebeliğin sonlandırılması amacı ile değil aksine istenen bir gebeliğin mecburi bir biçimde sonlandırılması için yapılmaktadır.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılırken de hasta için en uygun anestezi tütüne karar verilir ve hasta kürtaj için hazırlanır. Devlet hastanesinde kürtaj olan bazı kadınlar aynı özelde olduğu gibi belli bir süre müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilirken bazı kadınlar ise daha uzun süre gözetim altında tutulabilmektedir. Bu durum verilen anestezi, gebelik haftasına, gebeliğin sonlandırılmasını gerektiren komplikasyonlar (kürtaj nedenleri) gibi durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Özelde kürtaj olmaya karar verdiğiniz de aynı durumlar sizin taburculuk sürenizi etkileyecektir. Ancak belli farklılıklar da mutlaka olacaktır. Örneğin özelde kürtaj yapıldığında doktorunuza 7/24 ulaşmanız mümkünken devlet hastanesinde kürtaj yapıldığında olası bir acil durumda işlemi yapan doktorunuza ulaşamayabilirsiniz ve sorunu farklı bir hekim çözmek durumunda kalabilir. Bu da henüz yeni kürtaj olmuş bir hasta psikoloji için tedirginlik yaratabilmektedir.

Devlet hastanesinde kürtaj olmaya karar vermeden önce gerekli kıyaslamaların yapılması ve hesaba katılması bu gibi durumlar için oldukça önemlidir.

Eğer devlet hastanesinde kürtaj yaptırmak istemiyorsanız seçeceğiniz hekimin tecrübesine, hastane ortamına, mümkünse hasta yorumlarına bakmanız size güven verecektir.

Kürtaj öncesinde doktorunuza aklınıza takılan sorularınızı sormak da sizi işlem öncesinde rahatlatacaktır ve varsa kafanızdaki soru işaretlerini de gidermeyi sağlayacaktır. Tüm hastalarımıza aynı güvenli ortamı sunduğumuz hastanemizde gizli kürtaj gereği hiçbir bilgi doktor ve hasta dışına çıkmamaktadır ve kesinlikle belgeler gizli tutulmaktadır. Kürtaj yaptırmak isteyen tüm hastalarımız İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezimizi ziyaret edebilirler.

Kürtaj nasıl yapılır?

Detaylı bilgi için İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Kürtaj Merkezimizi arayabilirsiniz.

Tel: 05301163434
Mail: info@abacioglu.com.tr

Call Now ButtonBize Ulaşın
WhatsApp WhatsApp Mesaj