Çocuk Aldırma Süresi Ne Kadardır?

Çocuk aldırma süresi  ne kadardır? Gebelik kadın bedeninde oluşan doğal bir süreçtir. Kadının  bu bebeği  dünyaya getirmesi  kadar aldırması da  doğaldır ve yasal hakkıdır. Fakat yasalarla belirlenen sınırlar vardır. Bu sınırları yasalar şöyle açıklar:

1983 yılından buyana geçerli olan yasaya göre isteğe bağlı bebek aldırma ya da  diğer ismiyle rahim tahliye işlemi  maksimum 10 haftalık gebelik için yapılabilir. Gebelik haftası 10+1 gün bile olsa kürtaj işlemi yapılmamaktadır. Eğer 10 haftalıktan   büyük gebelik için kürtaj işlemi yapılırsa; kürtaj yapan ve yaptıran için de cezai işlem uygulanır.

Bebek Aldırma Süresi

Bebek aldırma için süre hesaplanırken gebe kadının son adet tarihinin ilk gününe bakılarak gün hesabı yapılır ve bu durum ultrason ile tespit  edilmeli ve  gebelik haftası net olarak belirlenmelidir. Gebelik haftası 10 haftanın altında ise isteğe bağlı olarak kürtaj işlemi yapılabilir. Daha büyük gebeliklerde  acil bir durumda hekim annenin sağlığını korumak için kürtaj yapma kararı alabilir bu durum mutlaka yetkili mercilere rapor edilmelidir.

Tıbben çocuk aldırma süresi gebeliğin ilk haftalarından itibaren yapılabilse bile en uygun  ve kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilen zaman 5-6. Haftalardır.5-6 haftalıktan küçük gebeliklerde cenin tam olarak saptanamadığı için parça kalma ihtimali çok yüksektir. Bu durum kürtaj sonrası ultrason kontrolüyle tespit edilir ve ikinci bir operasyon yapmak zorunda kalabiliriz.

10 Haftadan Büyük Kürtaj Şartları

Çocuk aldırma süresi 10 haftayı geçtiği durumlarda bazı özel şartlarla gerçekleştirilebilir. Bu özel şartlar hamile kadının sağlığının risk altında olması ve gelişim problemi olan yada kalp atışı olmayan ceninlerde  uzman hekim ve heyet kararı ile çocuk aldırma için yasal süreç olan  ilk 10 hafta gözetilmeksizin kürtaj işlemi yapılabilir. Kadın psikolojisi ve büyük gebelik sonlandırmanın getireceği  fiziksel problemler göz önünde bulundurularak ne kadar erken çocuk aldırma operasyonu yapılırsa o kadar iyidir.

Kadınların kürtaj kararıyla birlikte önemsemeleri gereken en önemli konulardan bir tanesi çocuk aldırma süresi  ne kadardır. Eğer kürtaj kararı kesin olarak verilmiş ise kritik nokta gebeliğin ilk 10. Haftasını kaçırmamaktır. Çocuk aldırma işlemi bunun için uygun hekim ve hastane aranacağı ve bu bile bir zaman istediği için acele edilmeli  ve  ilk 10 haftalık yasal süreç kaçırılmamalıdır.

 

Kürtaj hakkında merak edilen 20 soru için tıklayınız

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 05301163434

Call Now ButtonBize Ulaşın